Annonce

Annonce

Svar: Lidt mindre amning


31. maj 2006

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Pia

Så længe din datter er under 9 mdr så udgør mælk fortsat en stor del af hendes indtag. Det er dog vigtigt at det ikke fylder så meget at det tager pladsen op for den fastere føde, som er nødvendig for at sikre hende nok vitaminer, mineraler osv.

Det lyder dog som om din datter, trods en del amning, spiser godt og det lyder således ikke som om at mælken fylder for meget rent mælkemæssigt.

Samtidig er det dog også vigtigt nok at lære din datter at drikke lidt af kop og du må derfor gerne tilbyde hende mælk af kop i forbindelse med måltiderne og på den måde, måske springe en amning eller to over.

Jeg tænker at det er en rigtig dejlig måde for jer begge at vågne på, når din datter ammes tidlig morgen og det synes jeg du skal bibeholde. Du kan så prøve om du kan tilbyde mælk af kop/glas i forbindelse med morgenmaden, så du kan lære hende at sove uden amning om formiddagen.

Over frokost, inden middagsluren, kan du prøve det sammen, men det er ikke sikkert at hun vil acceptere det helt så nemt her og det er også okay.

Om eftermiddagen er børn ofte lidt trætte og pylrede og derfor kan det være svært at komme væk fra amningen her, da hun ikke er ældre. Og amning om aftenen - det er en rigtig dejlig måde at falde i søvn på til natten, at sige tak for dagen på en dejlig ...


Annonce

... måde.

Amningen sen aften vil du sandsynligvis kunne springe over i takt med at hun bliver ældre og hvis du så samtidig kommer ind i en rytme hvor hun ikke nødvendigvis behøver amning for at sove, så begynder det da at lige noget - synes du ikke?

Omkring 9 mdr´s alderen kan du prøve at amme morgen og aften, af og til vil en amning i løbet af dagen være nødvendig, fordi hun er lidt træt, ked af det, pylrer lidt osv. og det er så okay. Men I har altså lidt tid at arbejde på.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det vil altid være en god idé at tilbyde noget andet i stedet for brystet. Det kan være en sut, en sutteklud, en bamse eller lignende, som hun puttes med. Altså noget som giver hende tryghed, ro og genkendelighed på samme måde som amningen gør nu.

Det behøver ikke være en "kold tyrker", men det kan ske stille og roligt i takt med at hun bliver ældre. Mange børn siger også selv fra i takt med at de bliver 9-10 mdr, så begynder de at bide i brystet, slipper hele tiden for at følge med i verden omkring sig osv. og viser på den måde at brystet ikke er helt så nødvendigt.

Tiden arbejder altså for jer, men det er vigtigt at du medtænker amningen eller nedtrapning af amning på den måde at du ikke lader din datter trappe amningen op - det sker nemlig også nogle gange og så er det en svær cirkel at bryde.

Held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce