Svar: Mad og sovevaner - 10 mdr.
Kære førstegangs mor
For det første er ingen spørgsmål banale og du har fuldstændig ret i at det er ganske vemodigt, når børnene pludselig er så store at man skal til at arbejde og lade dem passe ude:o)
Med hensyn til forskellige slags modermælkserstatning, så tænker jeg at der umiddelbart ikke burde være problemer med skift imellem disse, med den alder din datter har.
At din datter fortsat gylper vil jeg sige må være normalt i forhold til alt det I har været igennem. Hvis du synes det er for meget og du fornemmer at det går ud over hendes trivsel, så synes jeg det er helt relevant at du drøfter det med lægen.
Børns søvnbehov varierer jo meget, men de fleste børn vil fortsat have behov for to lure i løbet af dagen, når de har din datters alder. Det vil sige en formiddagslur og en middagslur og som oftest vil lurene tilsammen vare mellem 2-4 timer. Om natten vil de fleste børn så også sove godt 11 timer, så barnet tilsammen når op på ca 14 timers søvn i døgnet. Om natten dog oftest afbrudt af noget at drikke.
Med hensyn til ny rytme, så tror jeg at det vil ændre sig i takt med at hun kommer i institution. Her vil hun sandsynligvis blive mere træt og måske sove lidt længere om eftermiddagen. Nogle gange vil børnene også powernappe lidt sen eftermiddag i en periode, fordi de bliver så trætte af alle de mange nye indtryk. Derfor er det begrænset hvor meget du kan gøre nu, det hele ændrer sig, når hun skal passes ude.
Med hensyn til "madnykker", så har din datter en alder nu, hvor hun prøver rigtig mange ting af og maden er en vigtigt del i dette. Du kan prøve at give hende lidt større stykker, hvis du tror hun kan klare det, simpelthen fordi hun måske synes det er sjovere. Men ellers så prøv ikke at fokusere for meget på hendes spisning, giv hende en tallerken med forskelligt udvalg og lad hende gå igang.
Du behøver ikke at variere det for meget. Det der er vigtigt er at du tilbyder din datter variation i løbet af dagen. Får hun således ost og elverpostej til frokost, så kan hun få andet kød til aften og også grøntsager mv. her. Du skal altså se på det samlede indtag. Prøv også at give hende kogte ærter, majs, gulerod, avocado og lignende sammen med rugbrøddet, så får hunher lidt grønt, og så betyder det ikke så meget, om det glider meget grønt ned om aftenen, hvor hun måske er for træt.
Det kan også sagtens være tandfrembrud, som er skyld i at hun tyer til de lettere spiselige madvarer lige i øjelikket:o)
Ofte giver det appetit at spise i vuggestuen, fordi børnene spiser sammen og de synes det er hyggeligt. Derfor tror jeg ikke du skal bekymre dig om spisningen der:o)
Med hensyn til mælkebehov, så må ...
... du sørge for at hun får de 400ml så hendes jernbehov bliver dækket. Samtidig vil de 4-500ml også være nok til at dække hendes mælkebehov og derfor skal du ikke forsøge at få mere i hende end dette. Hvis det virker med en flaske om morgenen og det fungerer hos jer, så bibehold denne, men prøv at give hende max 100 ml i den, så der også er plads til lidt grød efterfølgende. Du kan også prøve med lidt brød med smør og lidt frugtmos, hvis der er mere plads til dette og så kan hun få grød på et andet tidspunkt.
Tiden hvor de kravler, rejser sig op og går ved ting, er en svær periode. For du er nødt til at være om hende hele tiden og sikre at hun ikke kommer til skade. Hun mister let balancen, men det er også måden at lære på og hun bliver bedre og bedre for hver dag.
Du skal naturligvis skærme hende så hun ikke kan falde ned fra noget og ej heller ramme hovedet ind i et skarpt hjørne. Du skal sikre dig at hun ikke kan strække armene op og få fat i ledningen fra el-kogekanden og få kogende vand ned over sig, der skal være sele i barnevognen osv. Lige i den her periode er du nødt til at være om hende og du er nødt til at "sikre hjemmet" og gøre det rimeligt for hende at være der. Hun bør ikke gentagne gange hamre hovedet i gulvet, men når det er sagt, så kan du jo heller ikke pakke hende ind i vat. Derfor må du prøve at støtte så godt du nu kan:o)
Når man tager på tur med børn, så betyder det rigtig meget hvordan man som forældre har det. Jeres datter spejler sig i jer og hun vil reagere på om I er rolige, glade, harmoniske fuldstændig på samme måde som hun vil reagere hvis I virker stressede og urolige. Der er således ikke noget i vejen for at I tager af sted en week-end, hvis I har mod på det og synes det kunne være dejligt for jeres lille familie. Så synes hun det er helt okay.
Jeres datter må gerne sidde et par timer i sin autostol. Hvis I f.eks. skulle fra København til Fyn, altså en tur på et par timer, så kunne man sagtens tage dette i et stræk. Det er klart at hvis jeres datter så vågnede undervejs og havde brug for stillingsskift, ren ble, mad eller lignende, så skulle der naturligvis være mulighed for dette, men en tur på et par timer er okay.
Det lyder fint med jeres indkøring og ferie. I skal dog være opmærksomme på at det godt kan være som at starte forfra, når I kommer igen efter ferien, ikke at det betyder noget, bare så I er opmærksomme på det.
Det er svært at aflevere sit barn og i starten vil du sikkert rende rundt om dig selv og slet ikke finde ud af hvad du skal lave, når hun ikke er der. Men det hører med og vi vokser alle med opgaven - både børn og forældre:o)
Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder