Annonce

Annonce

Svar: At lege ude og kost - 11 måneder


7. maj 2006

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Mor

Det er dejligt at sommeren nu nærmer sig vores breddegrader og jeg synes bestemt du skal udnytte det gode vejr og tage din datter med ud så meget som muligt. Hun må meget gerne være ude og der er egentlig ikke nogen tidsbegrænsning på. Det skal naturligvis passes ind i forhold til sovetider, spisetider osv. men det er okay at bruge tiden udendørs.

Du skal naturligvis også være opmærksom på solen og på kulden der fortsat kan være i jorden. Det kan være en god idé at give hende termotøj på, hvis hun kravler eller sidder meget, da jorden fortsat kan være kold, og ellers er regntøj godt.

Hvis jorden virker tør og hun f.eks. sidder i sandkassen, så lad hende sidde på et sammefoldet tæppe eller evt. på et soveunderlag, et eller andet som kan holde kulden lidt væk, men samtidig give hende mulighed for at grave i sandet, lege på græsset osv.

Prøv altid at sætte dig sammen med hende og fornem, hvordan det føles. Hvor kold er jorden egenlig? Trækker det? Er der stor forskel på at ...


Annonce

... være i solen og være i skyggen? Osv. Hvis du selv sidder stille hvor din datter er, så er det lettere at fornemme hvor koldt det egentlig er.

Planen for dagen ser meget fin ud. For at få hende til at spise lidt mere, så prøv at give hende lidt moset mad, samtidig med at der er mad i stykker. Når I f.eks. spiser til aften og hun får samme mad som I andre, så prøv at mose hendes kartofler og andre grøntsager med lidt sovs, men lad f.eks. kød, pasta, ris og brød være det der skal tygges.

Lad hende spise selv, både med fingrene og med en gaffel. En ske kan hun endnu ikke selv mestre, men hun vil sikkert gerne forsøge:o) Gaflen er der mere held med nu.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det er en god idé at koge ærter, majs og gulerod som hun f.eks. får til rugbrøddet til frokost. Så er det noget lettere for hende at tygge det.

Ellers gør øvelse mester og det lyder fint med planen. Lidt sukker i frugtgrøden er okay, ellers er det måske for syrligt til at hun kan lide det.

Tak for dine pæne ord og fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce