Annonce

Annonce

Svar: Skal jeg malke ud? - 10 mdr.


29. april 2006

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej Tina

Selv om det er hårdt når de siger amningen fra, så er det nu alligevel dejligt, når det er børnene selv som siger fra og det er rigtig flot at du har ammet så længe.

Når man er 10 mdr gammmel, så er der umiddelbart ikke noget i vejen for at komælksprodukter udgør størstedelen af mælkeindtaget. Drikker din dreng rigtig meget mælk, kan du dog godt overveje om du bør tilbyde ham lidt erstatning frem mod 1 års alderen. Fra 1 års alderen kan komælksprodukter, så udgøre hele hans indtag.

Fra nu af og frem til han er 1 år gammel bør du stille og roligt forsøge at nedsætte hans mælkebehov til ½ liter mælk dagligt og dette er incl. f.eks. en portion tykmælk eller lignende.

Der sker naturligvis ikke noget ved at din dreng får mere mælk end ½ liter, da hn jo er en stor dreng. Du skal bare være opmærksom på at han fra 1 års alderen ikke længere vokser så meget og det naturlige nysgerrighed efter at smage mad og spisevarieret bliver ...


Annonce

... mindre. Børn på 1½ år kan være meget selektive i deres kostvaner og derfor er det her vigtigt at deres mælkeindtag ikke fylder så meget at der her ikke er plads og interesse for rigtig mad.

Så anbefalingen om ½ liter handle altså også om at sikre ham hans behov fremover.

Sødmælk og produkter af sødmælkstypen anbefales til 1 års alderen. Fra 1 års alderen tilbydes letmælk og først fra 3 års alderen tilbydes de fedtfattige produkter som skummetmælk og kærnemælk.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til udmalkning af brystet, så er dette nogle gange nødvendigt og andre gange ikke. Efter 5 dage burde det umiddelbart ikke være nødvendigt og måske kan du nøjes med en stramtsiddende BH.

Det er meget forskelligt hvornår mælken helt forsvinder. Jeg har mødt kvinder fortælle at de fortsat kunne klemme små dråber mælk ud af brystet selv om det var 2 år efter de havde ammet. For andre forsvinder det med det samme. Forunderlig verden.

Rigtig meget held og lykke fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce