Annonce

Annonce

Svar: Nye sovevaner


29. april 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anja

Jeg tror umiddelbart at det er en rigtig god idé at få flyttet Elias over i egen seng og måske også ind på eget værelse, hvis I har mulighed for det.

Jeg kan forstå, ud fra det efterfølgende tillæg du har sendt, at tingene allerede har ændret sig lidt hjemme hos jer og at dagligdagen er blevet lidt bedre,- far er kommet mere på banen og det er lykkes at få Elias til at spise noget allomin på kop.

Det kan jo også være med til at give jer et billede af hvorvidt han egenlig er sulten eller om det er mere vane, samtidig med at det jo er en måde at kunne få ham til at sove videre på uden nødvendigvis at skulle ammes i søvn. Hvis han kan drikke lidt mælk eller vand af en kop, så kunne det f.eks. være muligheden, når han skulle sove og det kunne far give ham, så han på den måde lærer sig at falde i søvn igen, uden mor.

Når Elias skal flytte ind på eget værelse, så er han pludselig stor! Det kender jeg godt og det er faktisk en rigtig svær ting for mange forældre, at skulle have barnet ud af soveværelset og ind på eget værelse. Især for mødrene er det ofte svært. Og det handler ikke kun om at man skal stoppe med at amme, det er bare så indgroet i en, det ligger i ens natur at have sine unger omkring sig og at putte om natten.

Men når det er sagt, så er det jo også så træt og det er jo nærmest tortur at blive vækket hver ½ time natten igennem. Det kan du ikke holde til i længden. Og ved du hvad - det kan Elias faktisk heller ikke. Det er ligeså vigtigt for ham at han får en sammenhængende søvn om natten, som det er for dig:o) Derfor må du prøve at sige til dig selv at det er godt for jer begge og det ikke handler om en vilje som du/I prøver at presse igennem.

Det er en fin rutine I har fået skabt jer. Du skriver at Elias ikke længere acceptere at ...


Annonce

... blive ammet i søvn. Derfor er det en oplagt mulighed at du ammer ham om aftenen efter bad og for at få ham lidt ned i gear, samt fyldt op til natten og så er det far som putter ham i seng. Hvis I har mulighed for at han kan sove i andet værelse, så hjælper det netop på at du ikke reagerer for hurtigt på hans sprælleri, men kun kommer, når der er behov for det.

Det er jo den gode mor, som gør det - altså komme og hjælper når der er behov. Der er jo ingen som siger at man er en bedre mor fordi man servicerer sit barn natten igennem, vel? Sandsynligvis bliver man også en bedre mor, hvis man får sin nattesøvn.

Babyalarmen kan være en rigtig god idé fordi den er med til at give trygheden om at man hører sit barn og kan reagere hvis der er behov. Igen skal man dog vurdere om det er nødvendigt, eller om man kommer til at reagere for hurtigt, fordi man reagere på lydene og ikke nødvendigvis på behovet. Måske skal Elias have mulighed for at finde roen selv?


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er meget forskelligt hvordan børn er. Nogle børn skal man være over meget hurtigt for at holde dem sovende, andre børn skal man prøve at lade være for at se om de så selv finder roen igen.

Nå men mit svar til dig idag lyder: Bibehold jeres nye rutiner. Prøv at øge Elias lidt i mad mængde, således at han stille og roligt spiser mere fastere mad og ammes mindre (det kan også hjælpe på hans gylpen). Skemad 2-3 gange dagligt. Am ham om aftenen, men lad far prøve at putte ham i egen seng på eget værelse, hvis I har mulighed for det. Vågner han efter 30 minutter her, så lad far give ham lidt mælk eller vand af en kop og put ham igen. Am ham gerne ved 23 tiden, hvis han vil, og prøv så ikke at reagere for hurtigt på ham i løbet af natten, men se om han kan finde roen selv igen.

Rigtig meget held og lykke fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce