Brev:
Kost og tandfrembrud
Hej Helen
Frederik er nu snart 8 måneder, og han vil bare ikke have flaske. Jeg tilbyder ham morgen og før sengetid, hvor han for ca. 14 dage siden spiste ca. 130 pr gang, spiser han intet nu.
jeg laver hans grød og grøntsagsmos på vand og blander så tilsvarende mængde mme i pulverform i, så han får mælk på den måde, men jeg tvivler på, om han får det han skal have (400 ml).
Han vil heller ikke drikke det af kop. Han drikker nogenlunde med vand, men jeg kan dog godt mærke på hans bleer, at de ikke er så fyldte mere, og han er begyndt at blive en anelse obstiperet - kommer dog udenom dette ved at anvende lactulose/sveskemos.
Han sover meget uroligt om natten - vender sig ofte rundt og står på knæ. Jeg har en mistanke om, at der er flere tænder på vej - måske kan det være derfor? det tog en time at få ham til at falde til ro da han skulle sove i går aftes, hvor det plejer at tage max 10 min.
Han er også meget urolig om dagen. Han pyldrer og klør sine øjne, selv ½ time efter han har sovet. Tænker, ...
... om det kan skyldes, at han er meget aktiv for tiden - han kravler/kryber overalt.
I går aftes gav jeg ham forsøgsvis en panodil junior, for at se om det kunne hjælpe på evt. smerte pga. tandfrembrud. Han sov lige da jeg lagde ham, og sov noget roligere i nat. Jeg har det dog ikke ret godt med at give sådan en lille fyr smertestillende, især ikke når smerterne pga. tænder kan vare nogle dage endnu. Men på dan anden side, er det også frygteligt at være vidende til, at han smågræder igennem dagen. Det er ikke ørerne, dem har vi lige fået kigget på.
Han er begyndt at blive ret urolig når vi forlader rummet hvor han er. Jeg har svært ved ikke at tage ham op, men det resulterer i, at jeg bærer rundt på ham det meste af dagen, og det kan godt mærkes i min ryg efterhånden. Ellers sidder jeg nede på gulvet med ham og leger, men så snart jeg rejser mig, piver han. Hvordan hjælper jeg ham videre?
Et lidt rodet brev efterhånden, men håber alligevel du kan hjælpe os lidt videre.
Venlig hilsen
Frederiks mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Jordemoder
En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.
Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.