Svar: Sover stadig ikke - 8 mdr.
Kære Mor
Det lyder til at være rigtig hårdt for jer i øjeblikket og jeg kan forstå på flere af de breve som du har sendt til mig tidligere at I har det svært. Hvor er der hjælpe at hente? Du/I trænger til at få lidt tid for jer selv. Der må da være nogen, som kan være hos jer og passe jeres søn en enkelt nat, så du og din kæreste/mand kan komme ud - ikke nødvendigvis for at feste, bare for at få lov til at sove og finde fornyede kræfter.
Nogle gange er vi for lang tid om at bede om hjælp. Men du bliver nødt til at sige til dig selv at det ikke er en falliterklæring!
Jeres dreng er så gammel nu at han godt kan tåle at blive passet at andre. Måske kan han endda sove ude og I kan blive hjemme. Det er meget vigtigt at du ikke bare bliver ved med at give og give, men også prøver at finde ressourcer og finde dig selv igen.
I forhold til dit spørgsmål så er det rigtigt at mange bøger ...
... foreskriver at man bare skal lade barnet ligge og græde - jeg har dog ikke helt den opfattelse.
Jeg synes det er rigtig godt at det går fint med at putte jeres dreng, det er jo positivt. Men hvad sker der, når han vågner? Vil han ammes hele tiden, eller vil han bare mærke at I er der? Er det muligt at du kan tage ham over i jeres seng og han så kan sove videre der, falde til ro og måske blive flyttet tilbage igen, når pladsen bliver for trang?
Jeg tror lige nu at du skal prøve ikke at tænke for meget over, hvad der er "det rigtige" at gøre, altså hvad der står i bøgerne, men mere fokusere på hvad der giver jer den største ro om natten. I har begge brug for at få sovet.
Og så prøv om ikke du kan få nogen til at passe jeres dreng, bare en enkelt nat. Det kan i sig selv være med til at ændre på tingene.
Sender dig et knus og en tro på at det hele nok skal gå, selvom det er lidt hårdt lige nu:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
Viden om børn:
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.