Annonce

Annonce

Svar: En mors følelser


31. marts 2006

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Marie

Selv om det er rigtig dejligt at se sine børn vokse op, så er det også lidt trist engang imellem. Det hele går så stærkt, og man føler at man vil blive ved med at huske alt til mindste detalje. Man kan næsten blive helt sur på sine forældre over at de ikke kan huske hvornår man begyndt at gå, fik den første tand, kunne sige mor osv... Det er simpelthen ikke rimeligt at de har glemt det!

Men pludselig så opdager man at man selv begynder at glemme, at det hele går alt for hurtigt og man får lyst til at holde fast i nuet, bare et øjeblik - og jeg tror det er sådan du har det.

At din fødsel var en dejlig oplevelse er rigtig godt for jer alle og det er et dejligt minde at have. Selvom du får et barn mere, så vil den næste fødsel være anderledes, men det vil være okay, for dit næste barn bliver også anderledes.

Vi udvikler os alle sammen og det er blive forældre er nok en af de største ting over hovedet. Vi udvikler os hele tiden som forældre og at skille sig af med ting hører med. Men det er vemodigt hver gang. Lige nu må du prøve at glæde dig over alt det der sker for jer begge, se det som noget sundt og positivt, selvom det også er vemodigt.

Mange kvinder får under deres barsel behov for at der skal ske noget nyt. De starter ny uddannelse, bliver selvstændige, åbner en børnetøjsbutik:o) Der sker en ...


Annonce

... udvikling rent mentalt og det er helt naturligt. Mange har brug for en ændring.

Nogle kvinder har det fint med tanken om at barslen er en kortere periode og glæder sig til at skulle igang igen. Andre kvinder bekymrer sig og har på ingen måde lyst til at skulle arbejde og ville bare ønske at de kunne lukke sig inde med deres lille barn og at der ingen krav var om at der skulle tjenes penge osv.

Mange kvinder græder, når de skal aflevere deres barn i pasningsordning og kan intet overskue i flere dage. De vandrer nærmest rundt om sig selv og kan intet fornuftigt foretage sig, venter bare på at tiden skal gå, så de kan hente deres lille pus - og det er okay.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Tilknytning er noget svært noget og selvom det er svært så skal man jo give slip og acceptere tingene som sker. Emil har dog stadig rigtig meget brug for dig og for at du er der for ham. Uanset hvor gammel han bliver så vil han altid være din søn og du hans mor:o)

Måske kunne det hjælpe dig at tale med nogen omkring dette her. Måske din kæreste eller måske en udefra. Pia Hern som er jordemoder og en af mine partnere, se www.mothernature.dk er også psykoterapeut og hun tilbyder bl.a. samtaler. Især omkring "den svære fødsel", men jeg er sikker på at hun også gerne vil tale med dig om det gode forløb.

Sender dig et stort knus og fortsat held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce