Svar: Kost til 5 mdr. med tendens til hård mave?
Kære Mor
Jeg synes det er rigtig synd at din datter har så store problemer med hård mave og jeg synes faktisk at du skal overveje om ikke du vil give hende laktulose.
Nogle børn trives rigtigt godt med sveskemos og kan få maven reguleret med det, men andre børn har behov for laktulosen i en periode og det er okay. Det er langt at foretrække at give lidt laktulose fremfor at skulle undvære introduktion af skemad eller komme for sent igang med skemaden, fordi man holder igen.
Det er fint at du holder igen i forhold til mængden af mad, fordi det er bedre at hun spiser lidt men tit i stedet for få og store portioner. Det er vigtigt for både at give hende lidt forskellige vitaminer, mineraler osv. men også fordi det er bedre for hendes maven og for at maven holder sig naturligt igang.
Jeg synes det er en rigtig god idé at du begynder med noget grøntsagsmos. I begyndelsen kan du lave mos af gulerod, kartoffel, broccoli, blomkål og squash og når hun bliver 6 mdr gammel kan du bruge flere forskellige grøntsager, bl.a rodfrugter som pastinak, selleri og måske lidt porrer. Det eneste du skal være opmærksom på her er, at lige netop selleri, fennikel, rødbede og spinat, max må udgøre 1/10 ...
... af portionen pga af indholdet af nitrat.
Fra 6 mdr´s alderen kan hun også begynde at få kogt kød og fisk og hun kan begynde med lidt havregrød, tre kornsgrød og øllebrød.
Vælling kan i princippet springes over. Vælling er egentlig en tynd grød og derfor er det fint at du giver skemaden i stedet for vællingen. Hvis du alligevel giver mme til natten, kan du dog godt forsøge med vællingen for at se om det mætter mere end den almindelige mme, men vælling er ikke umiddelbar nødvendig og der kan godt være en risiko for at den virker stoppende, når din datter samtidig får mme og en del grød.
Hvis jeg var dig, ville jeg altså begynde med noget grøntsagsmos, da det er med til at holde maven igang. Du kan lave det selv, eller du kan købe det på glas. Hvis du laver det selv så husk 1 tsk. fedtstof i hver portion.
Hvis du giver 2 måltider skemad dagligt, så giv f.eks. grød om morgenen og grøntsagsmos til aften. Og når du når op på 3 måltider skemad, så kan du give grød morgen, grøntsagsmos til frokost og til aften.
Sveskemos eller anden frugtmos kan gives oven på grøden eller som dessert, efter hun har spist sin grøntsagsmos, men ellers så overvej laktulose.
Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









