Annonce

Annonce

Svar: Modermælkserstatning, mos og afføring


9. marts 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Maria

Jeg synes umiddelbart at det er en dårlig idé at droppe grøntsagsmos, da det netop er godt til at holde maven igang. Derfor er det bedre at give grøntsagsmos end flere gange grød. For meget grød kan virke stoppende.

Da I samtidig har haft glæde af at give hende lidt ekstra mad om aftenen og hun så sover bedre om natten, så synes jeg I skal bibeholde dette.

Derimod skal I sørge for at give jeres datter vand at drikke sammen med grød og mos. Hun skal altså ikke kun have mælk (modermælk og erstatning) det kan hun få ind imellem skemåltiderne, men til selve skemaden skal I give hende vand og på den måde få øget hendes væskeindtag.

Din datter behøver ikke nødvendigvis have afføring hver dag, da hun både får modermælk og erstatning. Denne regel gælder kun for børn som ...


Annonce

... udelukkende får erstatning. Børn som ammes kan have flere dage imellem afføringerne og det er normalt. Da du giver din datter både bryst og flaske er der således ikke noget unormalt i at hun kun har afføring hver 2 dag.

Nan 2 er umiddelbart fint supplement til amning og praktisk i forhold til hjemmelavet mad osv. Derfor synes jeg ikke du behøver at skifte til noget andet. Alt for mange skift kan også give maveproblemer.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

For at holde maven igang er motion også nødvendig og derfor vil det være rigtig godt at du sørger for at cykle med din datters ben og tumle lidt med hende hver dag.

Mit råd er derfor at du fortsætter med grøntsagsmos og tilbyder din datter mere vand til maden. Derudover skal du sørge for at hun bliver bevæget, da det er med til at sætte gang i maven.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Parforhold

Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.

Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce