Annonce

Annonce

Svar: Ammestop - trænger til at være mig selv lidt igen


22. februar 2006

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Iben

Dejligt at internettet igen fungerer. Det har også undret mig at der ikke var lyd fra det sydlige europa:o) Det er godt at det er gået så fint med jeres dreng, men synd at Julie har haft det så skidt. Godt er det dog, at I nu har fundet ud af at hun bl.a. ikke tåler mælk.

Til børn med mælkeallergi anbefaler man normalt herhjemme at give Nutramigen. Det laves af firmaet Mead Johnson og burde også kunne fåes hos jer. Se siden meadjohnson.com

Jeg tænker at det kunne hjælpe jer med både at få afsluttet amningen, samt måske hjælpe på hendes gylperi, hvis I kunne give erstatning. Samtidig ville det give hende lidt ekstra mineraler, kalk og jern, som hun godt kunne have brug for, da hun jo ikke hører til de største:o)

Hvis hun ikke vil have flaske må hun få mælk af en kop eller et glas. Et snapseglas kan være en fordel, ellers må du forsøge med en tudkop. Nogle børn nyder faktisk også at drikke af en 'kildevandsflaske', du ved en af de flasker med tut, som vi kan købe til os selv. Det kunne være et muligt alternativ.

Hun må få vand i flasken, men ellers synes jeg du skulle forsøge dig med nutramigen. ...


Annonce

... Hun skal faktisk have en del at drikke ud over den mængde der er i maden. Det ville være godt at hun kom op på 1 liter i døgnet og især hvis hun tumler meget omkring og det er varmt hos jer, så kan hun have behov for ekstra væske.

Jeg tror der er en sammenhæng imellem hendes måde at sove på, mavesmerter og de vaner/rutiner I har givet hende. Noget af det vil ændre sig langsomt i takt med at hun nu ikke længere har ondt og der er ro i maven, andet skal I nok arbejde lidt med.

Da I alligevel overvejer at tage væk og lade børnene passe af bedsteforældrene, så ville det være et oplagt tidspunkt at droppe amningen på. Det vil samtidig være en måde at få brudt de gamle vaner og rutiner.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Med derudover så kunne det være en god idé at hun sov på eget værelse. Det vil være godt, fordi I så ikke forstyrrer hinanden så meget - I ville forhåbentlig alle sove bedre, og samtidig kunne amningen så fjernes.

Skru amningen ned og forsøg at tilbyde Nutramigen istedet. Lad hende så passe og stop amningen i forbindelse med at I alligevel ikke er hjemme.

Håber det hjælper jer lidt videre. Og selvfølgelig er hun en skøøøn unge!!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce