Svar: Vil ikke spise andet end ostehaps og agurk
Kære HH
Det er kun godt at du skriver til mig:o)
Det første jeg tænker, når jeg læser dit brev, er om han mon er ved at få tænder? Er du sikker på at hans afvisning af maden ikke skyldes tandfrembrud. Har han ondt for tænder, så lyder det plausibelt at ostehaps, som er milde i smagen og lette at tygge, glider ned og agurk er faktisk et gammel husmoderråd mod ømme gummer. Hvis det er tænder går det måske så over af sig selv:o)
Ellers så kan det hænge sammen med hans alder. Netop i 9-12 mdr´s alderen begynder børn at ville mere selv og sætte deres vilje mere igennem. En rigtig god måde at gøre dette på, er netop ved at knibe munden sammen.
At lukke munden, sætter en masse reaktioner igang hos forældrene og barnet får, posistivt eller negativt, en masse kontakt - jeres dreng er sikker på at være centrum for middagen.
Det er helt naturligt at du reagerer med 'han skal jo have noget' og 'han må jo ikke tabe sig' osv. og du har sådan set også ret, hvis det bliver så galt at ...
... han tilsidst må indlægges - men der er altså lang vej endnu.
Af bekymring for din drengs trivsel vælger du at amme ekstra og serverer alverdens ting i håb om at et eller andet glider ned. Jeg kan sagtens forstå det, men det er også sådan at det så virker endnu hårdere, når han så afviser igen.
Prøv at lade være med at fokusere på maden. Giv ham det samme som I andre får, lav en tallerken med lidt forskelligt på, i ganske lille mængde, så det ikke virker for voldsomt og lad ham så gå i krig. Lad ham spise selv og prøv om ikke du kan ungå at give ekstra opmærksomhed.
Dernæst er det vigtigt at du ikke fylder ham med mælk. Du kommer ind i en ond cirkel, hvor han ikke har plads til maden i maven, altså simpelthen ikke er sulten nok. Han kan få vand om natten, men skal ikke fyldes op med mælk som tager sultfornemmelsen væk.
Det kan godt blive et par hårde nætter, men det kan være vejen frem. Prøv dog i første omgang at se om ikke det handler om tænder?
Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to









