Svar: Søvn, pige 7 mdr.
Kære trætte mor
Hvordan har din datter det med at falde i søvn i barnevognen, altså når hun bliver kørt?
Jeg spørger fordi jeg tænker at netop dette kunne være muligheden for jer. Jeg ved at flere af mine kolleger vil være imod mit forslag, men da du ikke er til intervalputning og synes "the no-cry sleep solution" er langstrakt, så lyder mit forslag: Hvad med at sætte hjul på tremmesengen?
Jeg har været i familier hvor dette faktisk har fungeret. Barnet bliver puttet i sin seng, men har samtidig mulighed for at blive vugget, som er det der efterlyses.
Din datters lille krop har lært, har fået en erfaring, som er at kroppen finder roen, når der er en monoton ...
... bevægelse. Når bevægelsen stopper, så vågner jeg.
Ved at kunne gøre sengen bevægelig, så kan du give din datter det monotone hun har lært, men samtidig uden at du har tyngden i armene og samtidig lære hende at sove i sin seng. Min tanke er at hun stille og roligt kan blive vugget mindre og mindre, for at du tilsidst holder op.
Når hun vågner efter 40 minutter, så er det sandsynligvis fordi hun her skifter imellem søvnfaser, altså går fra en søvnfase til en anden. Her er det netop vigtigt ikke at tage hende unødigt op, men prøve at hjælpe hende til at komme videre i søvnen. Vugge blidt eller holde en beroligende hånd på hendes krop.
Hvad tænker du? Lyder dette helt tosset for dig?
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig











