Annonce

Annonce

Brev:

Opbrugt efter vuggestue


3. november 2025

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen.

Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3 måneder. Vi forsøger at give hendes korte dage, da vi har muligheden. Aflevering ved 9 tiden og afhentning ved 14-15 tiden.

Hun virker til at være glad for vuggestue og trives dernede. Hun er en pige der nemt tilpasser sig og det er ikke altid nemt at se om hun overstimuleres eller om tingene bliver for meget for hende. Det er nok mest mor og far der fornemmer, når hun har brug for en pause. Så chancen for at hun rammes af overvældelse i vuggestuen, men bare tuller videre, er der.

Hun er generelt en pige med krudt i måsen, som meget meget sjældent bare sidder og dimser med noget. Hun udforsker mest det motoriske og skal helst lidt rundt omkring hele tiden. Hun observerer meget og er generelt bare virkelig godt med mentalt og motorisk. hun er en glad pige med masser af humor, og så har hun en stærk vilje, et stort temperament og ved hvad hun vil og ikke vil.

De seneste måneder, i takt med vuggestuestart har vi bemærket et mønster, som bekymre os en smule.

Når hun er hjemme fra vuggestue, enten ved sygdom, weekend eller ferie, har vi en glad pige, der leger, spiser og trives. Hun skiftes mellem at tulle rundt selv og komme til os forældre. Vi har nogle hyggelige dage med de sædvanlige små hverdagskampe, men ellers er dagen rar for alle.

Når ...


Annonce

... hun har været i vuggestue, er det en helt anden pige vi henter.

Hun er som udgangspunkt glad ved afhentning, og hun har spist og sovet godt. Men vi når ikke engang hjem, før vi fornemmer at hendes bæger er ved at flyde over.
Vi har utallige sammensmeltninger og hun kan hverken rumme eller overskue særligt meget. Hun leger ikke særligt meget, bliver hurtigt destruktiv og kan ikke være alene særligt længe uden gråd. Hun løber efter mor nærmest hele aften og alle timerne fra hentning til putning, forgår nærmest konstant med at slukke brande.

Hun har ikke overskud til at spise, lege eller bare at være.

Vi forsøger at skabe stabile og trygge rammer, ved at have samme rutine når vi kommer hjem, med amning og en lille bid mad ved bordet. Altså blide overgange. Forsøger at lege med legetøj, være nærværende og gøre klar til aftensmad. Sanseintegration indtænker vi også, for at skabe ro i den lille krop og hendes nervesystem. Men lige lidt hjælper det.

Kan det stadig blot være en overgang indtil hun har lært at fungere i vuggestue livet?

Eller trives vores datter måske bare bedre i små miljøer? Eller kan vi justere på nogle ting, så hverdagen bliver nemmere for os alle at være i?

Vi ønsker heller ikke at tvinge samfundets kasser ned over hoved på vores lille pige, hvis hendes krop bare ikke fungere i dem.

Med venlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce