Brev:
Mad, 7 måneder

Kære Helen.
Tak for din gode brevkasse.
Vi har spørgsmål til:
1) hvordan vi kan få vores nu 7 måneder gamle dreng til at spise mere grød og mos,
2) hvordan og hvornår vi avancerer til familiens mad/mere fast føde og
3) hvordan vi håndterer ondt i maven.
Som baggrundsinfo skal nævnes at vores dreng altid både har ammet og fået flaske med MME/udpumpet mælk. I nogle måneder (fra 3,5-6 mdr) holdt han ammestrejke hvor han kun accepterede bryst om natten og lige når han vågnede fra lur men herefter har han gerne ville die igen.
Har ALTID diet/fået flaske hyppigt og kort tid af gangen/små mængder (20-40 ml på flaske af gangen, hvis 50-60 ml har han ofte efterfølgende gylpet). Her i 6-månedersalderen været oppe på 30 små måltider i døgnet.
Pga ammestrejken ammede jeg meget om natten (for fortsat at stimulere mælkeproduktion og give ham antistoffer), og han begyndte at skulle bruge bryst for at komme videre i næste søvncyklus hver 45 minut hele natten (HÅRDT!). Fik ca 1/3-del af sit mælkeindtag om natten (det ved vi, fordi vi i nogle perioder af natten gav flaske, så jeg kunne få sovet).
Den sidste halvanden uge har vi skruet ned til 5 amninger ifb natten (inden sengetid som er kl 19-20, omkring midnat, kl 2, kl 4/5 og kl 6).
Har i mange måneder frem til 6,5 mdr sovet 4 middagslure på 45 minutter, nu som 7 mdr mellem 2-3 lure på 45 minutter.
Anyways, mht skemad :)
Vi ...
... startede forsigtigt ud fra 5 mdr med små smagsprøver. Fra 5,5 mdr til 6,5 mdr gradvist øget til x3 måltider. Han var nysgerrig og ville gerne smage på det hele, og vi har givet mange forskellige grøntsagsmos (han er ikke så interesseret i grød trods tilblandet frugtmos) og lidt kød.
Han spiser dog kun omkring en kvart deciliter af gangen. Jeg har ammet efter næsten hvert måltid og imellem måltiderne.
Han begyndte dog at virke smerteforpint i maven om natten og havde mange prutter og opvågninger, så vi holdt to døgns pause med mad. Den seneste uge er vi trappet langsomt op igen til x2 måltider, hvor vi kun har givet ham kartoffel-/gulerodsmos og kød.
1) hvordan skal vi få ham til at spise mere end den kvarte deciliter? Eller er det ok at han spiser så lidt?
2) hvordan skal vi introducere mere fast føde - jeg er nervøs for om han kan finde ud af at tygge og synke små kogte grøntsagsstykker, pasta, brød osv! Hvordan finder vi ud af om han er klar?
3) hvordan øger vi antal måltider/mængden af mad, introduktion til nye smage samtidig med at passe på maven (vi forsøger med løbende mavemassage i dagtid)?
Har du andre gode råd til vores situation?
Hvad angår vægt lå han 1 standarddeviation over gennemsnittet indtil 2,5 mdr og har siden da gradvist faldet til lidt under gennemsnittet. På højdekurven lidt over gennemsnittet.
Nysgerrig og for det meste glad dreng.
På forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
Viden om børn:
Udmalkning af modermælk
Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:
1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





