Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke sove lur i barnevognen længere


29. oktober 2025

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen

Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores dreng på 10.5 mdr. glad for at sove lur I sin barnevogn igen. Han har førhen kunne trilles i søvn i sin barnevogn, sjældent uden lidt brok først, men som regel faldt han I søvn indenfor 15 min. Han har så typisk sovet 35 min. stående og vi har så skulle køre lidt med ham igen for at lulle ham ind i næste søvncyklus.

Den seneste måned har det dog ændret sig og han skriger og vrider sig i det øjeblik han bliver lagt i barnevognen, og vi må sætte ham op for at han stopper med at græde.
Jeg er startet arbejde igen (problemet opstod kort efter) og det er derfor nu far, der er på barsel og skal klare dagslurene. Dette er svært i og med at vores dreng bliver så sur over at skulle ligge i barnevognen.

Den eneste måde vi pt kan få ham til at falde i søvn er ved mit bryst, og det er jo ikke holdbart da jeg jo skal passe et arbejde!

Vi er lidt rådvilde over hvordan far nu skal få vores dreng til at sove. Lige pt har vi løst det ved at jeg ammer vores dreng om morgenen inden jeg går på arbejde så han kan sove sin første lur der. Til næste lur kommer min mand forbi mit arbejde, jeg ammer vores søn til han sover og putter ham derefter over i barnevognen. Vi ved begge godt, at dette ikke er en ...


Annonce

... holdbar løsning og ikke en der kan fortsætte. Da slet ikke når han skal i institution til december.

Vi er usikre på om vores dreng føler utryghed ved barnevognen eller om det handler om at han har temperament og bare ikke gider sove der?! Når vi tænker tilbage har han nok aldrig været rigtig stor fan af at ligge i sin barnevogn, det har bare ikke været så udtalt som nu.

Vi mistænker også seperationsangst og det faktum at vores dreng var syg med diarré 14 dage før jeg skulle starte arbejde og at han i den periode blev meget mor og bryst afhængig. De fleste lure fik han ved mit bryst og indendørs.

Han sover generelt ikke supergodt. Han har også en del opvågninger om natten (4-6) hvor eneste måde at få ham til at sove videre, er at amme ham i søvn. Han sover Max 2-3 timer ad gangen om natten. Han spiser ok i løbet af dagen, men er sjældent sulten om morgenen. Formentlig pga han har fået mælk hele natten!d Han gider ikke mad med en ske længere, så det er primært hvad han selv tager, der ryger indenbords.

Vores spørgsmål er, hvordan får vi vores dreng gjort glad for at sove i sin barnevogn igen? Og hvis ikke dette er muligt, har du så en god idé til hvordan far i stedet kan putte ham, når der ikke er et bryst til at falde i søvn ved?

Håber du kan hjælpe os?

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce