Brev:
Flytteovervejelser og skolestart/skifte

Kære Helen
Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6 år. Vi bor pt. I en lille lejlighed, og drømmer om/ønsker os meget at flytte i hus med have, MEN –
Vores dejlige dreng har reageret meget kraftigt på at starte i skole. Først vil jeg beskrive lidt forhistorie, for forståelsens skyld.
Vi havde indmeldt ham i en nærliggende friskole, fordi vi godt kunne lide deres pædagogiske tilgang til fag og fordi skolen var noget mindre end den lokale folkeskole. Vi, som alle andre forældre, ønskede kun vores søn det bedste, og derfor valgte vi friskolen.
Det skulle dog hurtigt vise sig at det overhovedet ikke var det rigtige for os eller for vores søn. Uden at gå yderligere i detaljer med vores oplevelser, så var det primære at vores søn ikke blev mødt, der hvor han var – han havde brug for støtte for at komme godt ind i skolelivet, og det fik han ikke.
Så vi udmeldte ham og fik ham hurtigt indmeldt på den lokale folkeskole, og var i dialog med dem omkring vores søn, hans oplevelser mm. Vores søn reagerede nemlig kraftigt efter hele situationen med den første skole. Han blev meget seperationsangst, og jeg (mor) måtte ikke gå fra ham på nogle måder. Han havde store følelsesmæssige udbrud/nedsmeltninger, og virkede bestemt ikke som om at han havde det godt – eller var i trivsel.
Vi var så bekymrede omkring hans opstart på folkeskolen. Det var en sej kamp for os og ham op til hans start der. MEN – det gik! Nu har han gået der siden start august, og han er glad. Han er glad for at skulle i skole om morgenen, glæder sig til at skulle afsted, og taler i positive vendinger om sin skole, hans lærere og hvad de laver derovre. Vi er selvfølgelig meget glade og lettede – men dog…
Som jeg nævnte øverst i mit brev, så ønsker vi jo så meget at flytte. Komme ud af vores lille 56 kvm store lejlighed i byen, og flytte ud hvor vi kan få mere plads, et hus og en have – og tættere på naturen. Vores økonomi er desværre ikke til at købe noget lignende i det område, som vi bor i nu.
Vi gør os mange tanker og bekymringer omkring vores søn – for hvordan vil han tage endnu et skoleskifte og et stort skifte oveni, som det jo er, at flytte væk fra alt det, som er velkendt for ham?
Jeg ved selvfølgelig godt at ingen kan spå om fremtiden, men – du har jo meget ...
... erfaring og viden om børn, deres udvikling og trivsel, og vi ville virkelig værdsætte at læse dine tanker og betragtninger omkring vores overvejelser.
Det er måske relevant med lidt beskrivelser af vores søn. Vores søn er en sund og rask dreng, men nok det, som man vil kalde særligt sensitiv. Han hører alt, tager alt ind og påvirkes af stemninger, hans antenner er helt ude hele tiden. Når han er i balance er han en glad, aktiv, nysgerrig, opfindsom, kreativ, omsorgsfuld, kvik, sjov og kærlig dreng. Når han ikke er i balance, råber han af os, kan finde på at slå os, reagerer generelt kraftigt på ”små” ting, kalder os grimme ting, er meget negativ mm. Vi har sagtens kunne mærke at han ikke har været i balance efter at han er startet i skole – altså han er (for det meste) glad om morgenen, og vil som sagt gerne afsted. Når vi henter ham om eftermiddagen (vi henter ikke sent) så er han en helt anden dreng, som skælder os ud, kalder os grimme ting osv.
Dette er vi selvfølgelig i sig selv bekymrede omkring – for er det normalt? Man hører jo om at børn selvfølgelig reagerer på det store skifte fra børnehave og til skole – men er det normalt at ændre så meget adfærd?
Men tilbage til det egentlige spørgsmål – er det overhovedet en god ide at flytte lige nu? Må vi vente på et bedre tidspunkt – eller bliver det blot ”værre” at vente, fordi han danner tættere relationer til de andre børn i skolen på sigt?
Som vi ser det:
Vælger vi at flytte får vores søn sit helt eget værelse, han får en have, hvor han kan være aktiv i og være med i haveprojekter sammen med os, han får bedre mulighed for at have legekammerater med hjemme – og måske vil den ”friske” luft og pladsen gøre ham og os alle godt. Vi kan være familie og sammen på en anden måde end vi kan i dag.
Bliver vi boende, som vi gør nu, er pladsen lille. Vi kan stadig prøve at få noget godt ud af pladsen, men det er svært. Vores søn ville ikke i samme grad have sit eget værelse, det vil være ”sværere” at have legekammerater med hjemme – men til gengæld skal han ikke igennem et skoleskifte igen og bliver i det velkendte område.
Vi er simpelthen i syv sind, og ret ”ulykkelige” lige pt., da vi virkelig drømmer at realisere vores drøm, men ikke på bekostning af vores søn trivsel.
Hvad tænker du?
På forhånd tak
Knus
Simone
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.
Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Fedt
Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.
Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.
I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


