Annonce

Annonce

Brev:

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III


21. april 2025

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen,

Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn hurtigt, men lige siden har han ville gå rundt, lege mm og endt med at falde i søvn i mine arme. Jeg må gå ind og hente ham, da mor ikke ved hvad hun skal stille op. Han ammer mens han kejter rundt og er lidt voldsom.

Han kæmper for at komme ned og gå rundt. Jeg kan holde ham lidt distraheret ved at gå og kigge på billeder jeg forklarer om, men den er ikke nem. Til sidst må jeg holde ham bestemt, men mildt så han ved at han ikke kan komme ud af mine arme og så overgiver han sig og bliver rolig. Derfra til at sove går der 5 min.

Han vågner for det meste relativt kort efter og mor må op og give pat til han sover igen. Han vågner måske 2 gange mere over natten og så så småt helt fra lidt over 6.

Vi har prøvet med to ...


Annonce

... lurer og det fungerede ikke… vi kan ikke rigtig styre hans tidspunkter og ender med at bliver ret sent med nummer to lur, hvis den overhovedet kommer.. og så bliver det rigtigt sent. Han kan ikke komme i nummer to lur så tæt på den anden så det bliver ret skævt for os. Specielt hvis han første lur bliver lang.

Hans lur nu bliver ikke så sent som du har forklaret den skal. Så han er nok overtræt…
Når du skriver putning hvad mener du så? Altså det er tidspunktet han lægges ind i sengen til amning og bør falde ok hurtigt i søvn? Eller mener du at det er her rutinen starter? Bad, olie mm.

Burde vi have ham ned og lege lidt efter bad? Lige nu bliver det ok direkte bad-olie-nat tøj - børste tænder -ind i seng til nat læsning og sang samt amning. Det virker bare ikke lige.. :)

Bedste hilsner
Far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex

Børneeksem

Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.

Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce