Brev:
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen
Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget svingende humør og bliver ofte virkelig rasende og råber (ofte hvis det ikke går som hun havde forestillet sig).
Derudover har vi i en længere periode haft nogle virkelig gode putninger med hende, men pludselig er hun begyndt på at sige "Jeg gider ikke at sove", "Jeg er ikke træt" lave overspringshandlinger og drive os til..... vanvid :D
Vi prøver at være meget forstående og lege lidt med, uden at det bliver for meget, men vi mangler nogle værktøjer eller sætninger, som vi kan bruge til når hun eks. siger "Jeg gider ikke at sove". Her har man jo som træt forældre lyst til at sige: "Nej, men det skal du". Vi ender med i stedet at skifte lidt emne - eks. "Ah ja, det har været sådan en god dag. Kan du huske hvad det er vi skal i morgen?" Eller "hov prøv at se - dine kaniner sover jo allerede".
Jeg synes dog ikke helt det virker som vi gerne ville have det til. Jeg skal lige nævne, at hun virkelig er træt, men nogle gange trækker hun det så lang tid ud, at hun bliver overtræt.
Så spørgsmål til putningen: Hvad kan vi sige i disse puttesituationer? Vi føler os lidt kørt rundt i manegen og hvis vi skruer bissen på, så går det ofte op i hat og briller og hun begynder at skrige, at så vil hun pludselig have den anden forælder, end den der putter hende.
Udover putningen bliver hun som nævnt ovenfor også ofte sur og decideret rasende. Vi ville derfor ...
... meget gerne høre om du har nogle idéer til hvad vi kan gøre i nedenstående situationer:
1. Hvis hun ikke får lov til noget, som hun gerne vil. Eks. hvis hun gerne vil se mere fjernsyn og vi siger nej og slukker fjernsynet.
Vi gør meget ud af at italesætte det inden vi gør det. Eks. det her er det sidste afsnit Bluey, som vi ser i dag, og så skal vi spise aftensmad. Derudover prøver vi også på ikke at bruge "Nej"- men prøver at omformulere det. Jeg vil ikke give dig en is i dag, men skal jeg skære et æble ud til dig.
Hun bliver typisk meget ked af det og råber pludselig meget højt - næsten skriger - hendes budskab. Det er ret voldsomt. I disse situationer plejer vi at svare stille og roligt - "av mine ører - hvorfor råber du? Det er ikke rart for mig, når du råber." Nogle gange går vi væk og siger "jeg går væk, når du råber af mig". Men det lader til ikke at være det optimale at gøre.
2. Når hun gerne vil have det er noget vi særligt skal høre, råber hun op - også selvom vi sidder lige ved siden af og taler med hende. Her reagerer vi lidt på samme måde, men det er nogle gange svært at få hende ned, når hun bliver sur.
3. Hun er begyndt at bruge formuleringen "Du bestemmer ikke over mig" eller "jeg bestemmer over mig selv" og der synes jeg det er virkelig svært at lure, hvad der er bedst at svare igen. Har du nogle råd her?
Du ønskes en skøn påske og vi glæder os til at få svar fra dig.
De bedste hilsner fra os.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...
27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
Viden om børn:
Barselshvile
Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.
Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.