Annonce

Annonce

Brev:

Mælk flere gange hver nat


8. april 2025

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen.

Tak for et godt forum med mange gode input.

Vi har en datter, Paola på godt 9 mndr, som trives og er i godt humør det meste af tiden. Det lader dog til, at vi har fået givet hende nogle dårlige søvnvaner, så hun fx mere eller mindre hver nat vågner hver 2-3 time for at få mme af sutteflaske (mor ammede til 6. måned, men vi supplerede op med mme allerede fra hospitalet, da amningen ikke startede helt så nemt). Således er det typisk flaske 23.00, 02-03, og så igen 04-05 inden hun vågner helt senest kl 06.00.

Og dette hyppige indtag af mme om natten gjorde, at hun fra 5. måned brød sin vægtkurve og den er først nu her ved 9. måned fladet lidt ud (målt til 11,3 kg her primo april). Vi forsøgte i december (hendes 6. måned) med en afvænning af mælk om natten ved at skære 03-flasken fra - hvilket dog resulterede i 3 uger med adskillige timers vuggen i armene i træk. Dette opgav vi med konklusionen, at hun ikke var klar. I stedet skruede vi ned for mængden af mme om natten til 60ml +fortyndede den op med 20ml vand.

Ellers spiser hun fint om dagen af rigtig mad og vi har også droppe mme i løbet af dagen og nu senest også droppet mme som putteflaske. Hun drikker ligeledes fint med vand, så vi er ikke bange for hendes væskeindtag.

Vi har altid vugget hende i søvn - om det er til lur eller til putning, hvilket er blevet en klar afhængighed for hende og ved lur om dagen kan hun aldrig selv komme videre i søvnen efter 30 min, så ofte er lurene ikke længere - måske kan middagsluren komme op på 1time15min, ...


Annonce

... hvis vi holder barnevognen i gang gennem byen og derfor er der ofte også brug for en ekstra lur om eftermiddagen, da dagen jo starter ca 06, grød kl 07.00, lur 08.30-09, frokost 11.00, middagslur 12.30-13.30/14.00 og så er der lang tid til putning kl ca 19.00

Hun falder dog altid meget let i søvn i favnen eller vognen, men hendes primære udfordring har så altid været mange opvågninger.

Motorisk kan vi godt mærke, at hun har været lidt hæmmet af den ekstra kropsvægt, så hun er fx slet ikke kommet i gang med at kravle endnu, men denne del er vi nu ikke så nervøse ved længere, da det jo godt kan komme lidt sent for nogle babyer.

Kort sagt har hun det fint og udvikles også konstant, men åh gud hvor forældrene mangler søvn…

Hvad kan vi gøre for at vænne hende fra natmælken og hvad bør vores fremgangsmetode være? Vi er begyndt at putte hende ved at lægge hende i tremmesengen vågen og så sut, en hånd fra mor eller far og en lille sang (efter de faste ritualer hver aften, med mad, natskiftning, tandbørste, læse bog og så ned og ligge), men dét med at blive lagt vågen er meget nyt og helt sikkert svært for hende.

Derudover har særligt faren (som lige er gået på fædreorlov) en del nætter med hende, hvor hun har RIGTIG mange opvågninger. Hver time fra 21-tiden af og op og vugge i armene hver time hele natten!

Om et par måneder er vi begge retur på job og så har vi brug for mere søvn for at kunne fungere (nætterne har været delt på enten mor eller far indtil nu)

Hvad er dine tanker?

Bedste hilsner
Christian

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce