Annonce

Annonce

Brev:

Vågenperiode om natten


7. marts 2025

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske,

Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid sovet rigtig fint. Hun har typisk taget 2-3 lure i løbet af dagen med en samlet varighed på 2-3 timer og har sovet 10-11 timer om natten med en enkelt opvågning til mad. Hun bliver puttet mellem 19-20.30 afhængigt af hendes sidste lur. Hun er vågen 2-2,5 time ad gangen i løbet af dagen og gerne 3 timer inden natten, hvis hun kan. For to uger siden begyndte vi på grød og mos.

Inden for den sidste uge er hun dog begyndt at vågne helt op om natten, typisk mellem kl. 1-3, og er vågen i 1-2 timer. Hun er glad, snakker og spræller.

Vi har forsøgt forskellige løsninger:
• At give mad med det samme – men det virker ikke, da hun falder hen, men vågner igen.
• At tage hende op og putte hende igen med en flaske en time efter – det virker nogenlunde, men føles ikke som en holdbar løsning.
• At tage hende op og putte hende i barnevognen (indenfor), ...


Annonce

... men det tager også tid.

Efter en snak med dig har vi prøvet at lade hende snakke uden at gå ind til hende. Hun snakkede i 45 minutter, blev ked af det, hvorefter jeg gik ind og gav en flaske. Så sov hun igen, dog med et par gange, hvor hun skulle have sutten. Det var mere succesfuldt, men mit problem er nu, at jeg ikke selv kan falde i søvn igen.

Jeg vågner hver nat, når hun begynder at snakke, og selv efter hun er faldet i søvn igen, kan jeg have svært ved selv at falde i søvn. I nat vågnede hun kl. 01.50, og selvom hun var faldet i søvn igen efter mad, kunne jeg først sove igen kl. 5.30. Jeg er begyndt at frygte nætterne og ryster af træthed.

Mine spørgsmål er:
1. Hvorfor er hun pludselig begyndt at vågne sådan om natten?
2. Er det en fase, eller kan vi gøre noget for at undgå, at det fortsætter?
3. Har du råd til, hvordan jeg selv bedre kan håndtere afbrudt søvn og falde i søvn igen?

Med venlig hilsen
Camilla

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce