Annonce

Annonce

Brev:

Vågenperiode om natten


7. marts 2025

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske,

Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid sovet rigtig fint. Hun har typisk taget 2-3 lure i løbet af dagen med en samlet varighed på 2-3 timer og har sovet 10-11 timer om natten med en enkelt opvågning til mad. Hun bliver puttet mellem 19-20.30 afhængigt af hendes sidste lur. Hun er vågen 2-2,5 time ad gangen i løbet af dagen og gerne 3 timer inden natten, hvis hun kan. For to uger siden begyndte vi på grød og mos.

Inden for den sidste uge er hun dog begyndt at vågne helt op om natten, typisk mellem kl. 1-3, og er vågen i 1-2 timer. Hun er glad, snakker og spræller.

Vi har forsøgt forskellige løsninger:
• At give mad med det samme – men det virker ikke, da hun falder hen, men vågner igen.
• At tage hende op og putte hende igen med en flaske en time efter – det virker nogenlunde, men føles ikke som en holdbar løsning.
• At tage hende op og putte hende i barnevognen (indenfor), ...


Annonce

... men det tager også tid.

Efter en snak med dig har vi prøvet at lade hende snakke uden at gå ind til hende. Hun snakkede i 45 minutter, blev ked af det, hvorefter jeg gik ind og gav en flaske. Så sov hun igen, dog med et par gange, hvor hun skulle have sutten. Det var mere succesfuldt, men mit problem er nu, at jeg ikke selv kan falde i søvn igen.

Jeg vågner hver nat, når hun begynder at snakke, og selv efter hun er faldet i søvn igen, kan jeg have svært ved selv at falde i søvn. I nat vågnede hun kl. 01.50, og selvom hun var faldet i søvn igen efter mad, kunne jeg først sove igen kl. 5.30. Jeg er begyndt at frygte nætterne og ryster af træthed.

Mine spørgsmål er:
1. Hvorfor er hun pludselig begyndt at vågne sådan om natten?
2. Er det en fase, eller kan vi gøre noget for at undgå, at det fortsætter?
3. Har du råd til, hvordan jeg selv bedre kan håndtere afbrudt søvn og falde i søvn igen?

Med venlig hilsen
Camilla

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce