Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop - 11 måneder


23. februar 2025

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen

Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange hver nat. Jeg gør alt jeg kan for at få ham til at sove uden bryst, men det vil ikke lykkes. Jeg nusser, vugger, giver sut og nusse kanin. Intet virker.

Nu er jeg simpelthen kommet dertil hvor jeg ikke kan mere! Jeg er alene med to små børn, har ingen form for aflastning og nu har det stået på næsten et år med konsekvent mange opvågninger om natten plus at han står op kl 5 om morgenen.

Jeg har fået tjekket øre, afprøvet tyngdedyne. Min sundhedsplejerske kan ikke komme med flere råd. Han sover ikke bedre om dagen. Han vågner og ...


Annonce

... begynder at kravle rundt i sengen og skal ligges ned og ligges ned gang på gang, men når han først er vågen er det KUN bryst der dur for at få ham til ro. Jeg kan det bare ikke mere.

Jeg vil gerne have stoppet amningen om natten, men hvordan? Jeg har lige forsøgt, men jeg har aldrig oplevet et barn der skriger så meget. Det er fuldstændig vildt. Og han bliver ved. Jeg kan gå rundt med ham en time og vugge osv, det hjælper ikke. Han skriger og vrider sig og jeg må til sidst give op.

Jeg skal have det her stoppet hurtigst muligt, jeg har ikke en dråbe mere at give af.

Hvad skal jeg gøre?

Med venlig hilsen
mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce