Brev:
Mad har ingen interesse

Hej Helen
Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne.
Skrev til dig for et års tid med hjælp til dagsrytme til vores tvillinger piger.
Og tak! Det gjorde underværker og fik hele dagen til at hænge sammen.
Problemet er nu at mad siger pigerne ingenting - som i ingenting. Og det er så frusterende og giver mange opvågningerne om natten.
De fik dræn i begge to i sommers og så begyndte de at sove om natten, og de spiste faktisk okay med grød og smagte alt vi fik til aftensmad og spiste det for det meste.
Vuggestuen bad også om mere mad da de var lige over 1 år i madpakken og tænkte så kører det. Men bum! Så ramte muren pludselig.
Rugbrød, nej tak. De skubber det blot væk. Uanset om de sidder sammen eller hver for sig.
Kødboller går an hver anden dag til aftensmad men ellers spiser de virkelig intet andet end havrefras, appelsin og blåbær samt
Agurk og hindbær.
Det er ligegyldig hvad jeg putter på toastbrød eller rugbrød det er et nej tak.
Af og til får de så youghurt når der ...
... er forsøgt i længe blandet med lidt havregryn.
Hvad pokker gør jeg?
De er ikke tynde eller underernæret at se på.
Dagsrytme i vuggestuen
Morgenmad, havregrød eller havrefras
Formiddagsmad, toastbrød med smør / peanutbutter og smoothi på klemme pose
Frokost - ingenting, de vil ikke have noget. Tilbydes semper grød efter noget tid og det spiser de så lidt af.
Efter middagslur ved en 14.30 tiden spiser de bolle med smør og frugt
Når vi kommer hjem hiver de i skuffer og køleskab men vil intet have pånær oste haps eller smoothie poser
Aftensmad er næsten ikke eksisterende og så får de en flaske på 280/310 at sove på kl 19 og kommer op kl 6.
Men i løbet af natten er jeg inde ved dem på skift hvor de tager sutten ud når de ser mig og bliver tosset hvis jeg ikke kommer med en flaske hvilket jeg ikke gør.
Håber virkelig du har en ide til hvordan vi kan få mad i dem så vi også kan komme ud af huset og nyde nogle dagsture til sommer
Hilsen
Den udkørte mor til tvillinger og storebror på 6
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. oktober 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Dagslur i klapvognen fungerer ikke mere
Kære Helen, Jeg har et spørgsmål i forhold til søvnvaner Vores datter...
6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Afviser far og håndtering af temperament
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...
6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.
Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?
Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









