Brev:
Hvilket måltid, hvornår?
Kære Helen
Vi har en datter på nu 4 måneder, som vi synes virker meget interesseret i mad. Hun får flaske og er en stor pige, som vejer ca. 8.5 kg. nu.
Vi har derfor talt om, at hun måske snart skal i gang med mad. Vi har læst lidt om det, men vi er stadig i tvivl om, hvordan vi gør det bedst og der er nogle ting, som vi ikke rigtigt synes, at vi har kunne finde svar på. Derfor får du lige lidt forskellige spørgsmål herfra:
1. Vi har overvejet at starte med grød om aftenen, fordi vi her begge er hjemme og derfor kan ...
... hjælpe hinanden. Er det en god idé?
2. Hvornår giver man grød, og hvornår giver man grøntsagsmos?
3. Hvornår begynder man at give mad både morgen, frokost og aften?
4. Hvornår begynder man med mellemmåltider?
5. Hvor mange flasker skal hun have, når hun begynder med mad? Og hvornår skruer man ned for flaskerne?
Vi vil lige nævne, at hendes mave fungerer godt, og hun har trods erstatning aldrig haft problemer med maven.
Håber du kan gøre os lidt klogere på det med maden!
Med venlig hilsen
1. gangsforældrene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.
Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.