Annonce

Annonce

Svar: Rugbrød - hvordan?


6. august 2024

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring rugbrød, og hvordan vi lærer vores børn at spise det - for de fleste danskere er rugbrød en vigtig del af kosten:)

Der er flere ting, som du kan gøre for at vænne din dreng til rugbrød, og jeg vil naturligvis gerne dele lidt tanker med dig:

- Start med øllebrød. Din dreng er glad for grød og mos, og du må meget gerne lade øllebrød være en del af hans grød, så han får lidt variation og på den måde naturligt vænner sig til rugbrødssmagen.

- Vælg rugbrød uden hele kerner. Så længe han er så lille, så kan han ikke fordøje kernerne, - det er godt for ham at få lidt fuldkorn, men altså ingen hele kerner.

- Fortsæt med at give ham ristede rugbrødsbjælker i hånden, det vil også vænne ham til smagen af rugbrød, samt styrke ham mundmotorisk. At lære at spise rugbrød vil på sigt kræve, at han kan tygge og bruge sine kæber godt.

- Vælg blødt rugbrød og skær evt. skorperne af i begyndelsen, da de kan være lidt sværere at tygge.

- Kom smørbart pålæg på rugbrødet. Det kan være smør eller blandingsprodukt, lidt leverpostej, lidt smøreost, avokado eller lignende, som kan gøre det lettere for ham at tygge og synke rugbrødet.

- Nogen vælger at lægge rugbrødshapserne i en lille smule vand, som brødet kan suge op af tallerken og dermed blive ekstra blødt, ...


Annonce

... før det serveres.

- Kombiner gerne rugbrød sammen med andre fødevarer f.eks. sammen med lidt kogte grøntsager eller måske lidt sødt som hindbær eller jordbær skåret i kvarte. Du kan også komme lidt ablemos eller lignende på rugbrødshapserne, da mange børn godt kan lide den lidt søde smag og så er det også med til at gøre rugbrødet blødere og lettere for ham at tygge.

- Sørg for at skære brødet ud i meget små hapsere, så længe han ikke er ældre. Det er vigtigt, at han ikke får brødet galt i halsen - og så skal du naturligvis altid have ham under opsyn, når han spiser og sidder med mad i hånden.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Derudover så tænker jeg, at du skal give ham tid. Han er 6 måneder nu, og de fleste børn vil i 7-8 måneders alderen gradvist blive bedre til at tygge. I den alder begynder de at bruge deres tyggemuskler på en lidt anden måde, og det vil hjælpe ham med også at spise rugbrød.

Det vil være rigtig godt, at du nu prøver at styrke ham mundmotorisk ved f.eks. at give ham kød og fisk i grøntsagsmosen og gradvist f.eks. mose lidt af grøntsagerne med en gaffel i stedet for en blender. Jo mere han vænner sig til at maden naturligt får mere og mere bid, jo mere vil han også blive i stand til at kunne tygge rugbrødshapsere.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke og fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så er jeg tilbage i klubben igen, for nu er barn nummer to kommet til, og med ham nye udfordringer, for ingen børn er jo ens ;-) Og jeg trænger til lidt professionel hjælp fra en sundhedsplejerske, der ikke er bange for at have en mening.

Hilsen mor til to drenge


Annonce