Annonce

Annonce

Brev:

Hyppigere afføring efter start med skemad


2. maj 2024

Alder:
6 mdr.

Hyppigere afføring efter start med skemad

Hej Helen

Tak for din brevkasse og dine gode bøger!

Min søn, som nu er blevet 6 måneder gammel er startet på skemad for ca. 3 uger siden. Han tilbydes grød til frokost og grøntsagsmos om aftenen og vi følger din dagsplan fra bogen om børn og mad. Jeg ved derfor også, at vi skal begynde med flere måltider dagligt, og han virker umiddelbart også glad for maden og spiser fint, men når jeg holder lidt tilbage, så er det fordi hans afføring har ændret sig meget efter at vi er begyndt at give ham grød og mos.

Jeg troede faktisk, at den lidt fastere mad ville gøre afføringen hårdere og var bekymret for, om han kunne få forstoppelse, men det faktisk det ...


Annonce

... modsatte. Afføringen er ofte grøn-brun i farven og ofte har han afføring 3 gange dagligt, hvor han tidligere havde afføring en gang dagligt eller nogle gange sprang en dag over.

Jeg synes også, at han har mere luft i maven og det er ofte man kan høre at hans mave rumler.

Er det normalt? Er det bare fordi han skal vænnes til at spise andet end mælk? Skal han have mere tid før jeg servere mere mad for ham? Jeg er urolig for at tilbyde mere mad, hvis han har svært ved at fordøje det. Kan hans maveuro skyldes noget andet end mad? Jeg synes ikke, at han selv virker påvirket af det. Han er en stor dreng på ca. 9 kg og han måler ca. 72 cm.

Kærlig hilsen
Mor til M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce