Brev:
Måltider og putning

Kære Helen,
Tak for nogle rigtig gode råd sidste gang:)
Min søn, når han er i dagplejen, så sidder han og spiser rigtig godt, og dagplejen har fortalt mig, at når de er i legestue, de går en gang om ugen i legestue hvor der andre dagplejer også kommer, og der siger hun sig til mig, at der spiser han ikke så godt. Han sidder heller ikke så stille, men hun prøver, og hun træner med ham.
Har du nogle gode råd her, vi kan få, hvordan han kan også sidde stille der og spise? De sidder alle allesammen ved samme bord og spiser sammen med andre børn.
Jeg har også en anden ting. Det er om natten, når ...
... jeg ligger ham i hans seng, så sover han i stykke tid, men lige så snart han får at vide, at han ligger i sin seng, så begynder han at græde og kommer op af sin seng. Han vil have, at jeg skal tage ham, og det gør jeg så ikke nogen gange, så græder han rigtig meget, og så bliver nødt til at tage ham op. Når han sover med mig igen eller falder i søvn, så tager jeg ham tilbage i hans seng og ligger ham i hans seng, men det bliver ved, lige så snart han får at vide han ligge i sin seng.
Efter nogle timer så begynder det forfra. Vil det snart går over denne vane eller det bliver ved sådan ?
Hilsen
A. :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år
Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...
18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.
Pudse eller puste næse - hvornår
Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





