Annonce

Annonce

Brev:

Toårig dreng og sproglig støtte


11. april 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Toårig dreng og sproglig støtte

Kære Helen,

Tak for din sidste svar. Jeg har nogle spørgsmål igen angående om min barns sprog, og om du kunne give mig nogle gode råd til, hvordan jeg kan træne med ham med sprog.

Jeg ved ikke hvordan jeg kan forklare det men jeg prøver. Jeg tænker når jeg snakker til ham at hvor han ligesom kan forstå mig lidt mere af hvad er det jeg siger til ham, og hvor der kan komme lidt mere ord hvor han kan sige nogle flere ord, - det er det jeg mener. der har jeg brug for rigtigt dine råd til, hvad jeg kan gøre for, at han kan udvirke sig i sin sprog?

Og forstår han det vi siger til ...


Annonce

... ham? Vi har lagt mærke til en ting, mig og min mand. Når vi siger noget til ham så forstår han det, men jeg tænker bare, at ligesom om det er fordi han ignorerer os, ellers han kigger bare den anden vej, men jeg kan godt se på ham at han lytter. Men jeg får bare ikke noget feedback, hvor han siger noget til mig. Det gør han nogle gange. Dagplejen har jeg snakket med og hun synes at han trives fint nok, men jeg vil bare stadigvæk gerne selv træne med ham nogle ting. Hvis du har nogle gode råd så tænker jeg at så han kan komme ligesom mere bedre i sin udvikling.

Med venlig hilsen
A

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce