Brev:
Toårig dreng og sproglig støtte

Kære Helen,
Tak for din sidste svar. Jeg har nogle spørgsmål igen angående om min barns sprog, og om du kunne give mig nogle gode råd til, hvordan jeg kan træne med ham med sprog.
Jeg ved ikke hvordan jeg kan forklare det men jeg prøver. Jeg tænker når jeg snakker til ham at hvor han ligesom kan forstå mig lidt mere af hvad er det jeg siger til ham, og hvor der kan komme lidt mere ord hvor han kan sige nogle flere ord, - det er det jeg mener. der har jeg brug for rigtigt dine råd til, hvad jeg kan gøre for, at han kan udvirke sig i sin sprog?
Og forstår han det vi siger til ...
... ham? Vi har lagt mærke til en ting, mig og min mand. Når vi siger noget til ham så forstår han det, men jeg tænker bare, at ligesom om det er fordi han ignorerer os, ellers han kigger bare den anden vej, men jeg kan godt se på ham at han lytter. Men jeg får bare ikke noget feedback, hvor han siger noget til mig. Det gør han nogle gange. Dagplejen har jeg snakket med og hun synes at han trives fint nok, men jeg vil bare stadigvæk gerne selv træne med ham nogle ting. Hvis du har nogle gode råd så tænker jeg at så han kan komme ligesom mere bedre i sin udvikling.
Med venlig hilsen
A
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Tilskudsblanding
En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.
En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.
Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




