Annonce

Annonce

Brev:

Toårig dreng og sproglig støtte


11. april 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Toårig dreng og sproglig støtte

Kære Helen,

Tak for din sidste svar. Jeg har nogle spørgsmål igen angående om min barns sprog, og om du kunne give mig nogle gode råd til, hvordan jeg kan træne med ham med sprog.

Jeg ved ikke hvordan jeg kan forklare det men jeg prøver. Jeg tænker når jeg snakker til ham at hvor han ligesom kan forstå mig lidt mere af hvad er det jeg siger til ham, og hvor der kan komme lidt mere ord hvor han kan sige nogle flere ord, - det er det jeg mener. der har jeg brug for rigtigt dine råd til, hvad jeg kan gøre for, at han kan udvirke sig i sin sprog?

Og forstår han det vi siger til ...


Annonce

... ham? Vi har lagt mærke til en ting, mig og min mand. Når vi siger noget til ham så forstår han det, men jeg tænker bare, at ligesom om det er fordi han ignorerer os, ellers han kigger bare den anden vej, men jeg kan godt se på ham at han lytter. Men jeg får bare ikke noget feedback, hvor han siger noget til mig. Det gør han nogle gange. Dagplejen har jeg snakket med og hun synes at han trives fint nok, men jeg vil bare stadigvæk gerne selv træne med ham nogle ting. Hvis du har nogle gode råd så tænker jeg at så han kan komme ligesom mere bedre i sin udvikling.

Med venlig hilsen
A

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce