Annonce

Annonce

Svar: Brystet som sut?


25. november 2005

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Nybagte mor

Det er et alminedelig fænomen at se børn 'headbange' deres hovede ind mod brystet og ofte sker det i forbindelse med at de ønsker at nedløbsrefleksen skal igang - de ligesom 'malker' brystet ved at presse brystet frem og tilbage. Det kan virke som en slags utålmodighed, hvilket det jo også kan være.

Jeg tænker at din datter, når hun får flaske, er vandt til at mælken kommer meget hurtigt, altså med det samme hun sutter på flasken. Sådan er det ikke ved brystet. Her vil der være lidt mælk i vorten, som hun kan smage og som får hende til at sutte, men først når hun har diet lidt hos dig, sendes der impulser til din hjerne om at der skal produceres et hormon og nedløbsrefleksen starter - mælken begynder at løbe. Det tager lidt tid og det sker hele tiden under en amning.

Du skriver at du har fået at vide at din datter skal have lov til at die hos dig når hun har lyst, hvilket til en hvis grad også er rigtigt. Din datter er dog så gammel nu, at der ikke sker spor ved at hun får en sut. Tryghed kan hun godt få alligevel.

Når du giver hende en sut, så er det vigtigt at det er når hun har spist og altså er mæt. Hvis du f.eks. ...


Annonce

... giver hende den på puslebordet, når hun græder, fordi hun skal skiftes inden hun skal have mad, så bruger hun unødigt meget energi på at sutte på sutten, som der ikke kommer noget ud af og så kan hun være for træt til at spise den egentlige mad bagefter. Der er jo en grund til at det hedder en narresut.

Det er derfor uhensigtsmæssigt at give hende en sut for at 'holde hende hen', når hun græder.

Derimod vil det være en rigtig god idé at du giver hende en sut, når hun gerne vil sutte og ønsker tryghed, men har spist sin erstatning. Her er hun jo ikke sulten, men ønsker at sutte fordi det virker beroligende.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Den situation du beskriver er netop efter at hun har fået modermælkserstatning. Derfor synes jeg ikke at du skal lægge hende til brystet her, da hun jo ikke burde være sulten, men i stedet svøbe hende i dynen, give hende sutten og på den måde give hende roen og trygheden.

Tilsidst vil jeg lige sige at børn omkring 5 ugers alderen, har det der hedder appetitspring. Det betyder at de er ved at være så store at de har behov for at få lidt mere mad. Derfor er de lidt mere vågne og mere urolige end tidligere.

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce