Annonce

Annonce

Brev:

Vredes udbrud - 2 år, 1 mdr.


4. marts 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

Vredes udbrud - 2 år, 1 mdr.

Hej Helen.

Vores datter er nu 25 mdr og er en glad pige med et stort temperament og energifyldt. Hun har meget svært ved at sidde stille og farer rundt.

Hun er begyndt at blive voldsomt vred, hvis tingene ikke går som hun vil have.
Når vi ude at handle eller på vej hjem fra dagpleje. Hun løber bare væk fra mig, vil ikke holde i hånd, så jeg kan vise vej. Løber helt modsat, når jeg prøver at fortælle hvor vi skal hen. Hvis jeg så siger vi skal hen til bilen, sparker hun med arme og ben og skriger når jeg tager hende op.

Jeg ved snart ikke hvordan jeg skal forholde mig til det, for at kunne hjælpe hende. Jeg kan ikke engang have hende med nogen steder, for hun skriger og spræller med arme og ben hvis hun ikke får sin vilje eller får lov at gå selv (og hun løber bare væk, hvis hun skal gå selv). Hun river sine arme væk fra mig, hvis vi skal holde i hånden og vil slet ikke følge med hvis vi går.

Jeg synes det svært at få kontakt til hende, når hun bliver ...


Annonce

... så vred og skriger så meget over så små ting.

Det er også et stort problem, hver gang der skal skiftes ble eller tøj på. Gentagne gange hvor hun bare skriger og vrider sig rundt.

Selv om morgenen pt, når vi skal op, bare vi fjerner hendes dyne. Går hun i totalt baglås, skriger og vrider sig rundt. Vi må slet ikke røre hende.

Hun sover fint i løbet af dagen og sover næsten igennem hver nat.

Vores datter siger mange ord, men har endnu svært ved at sætte ordene sammen til at vi kan forstå hende. Vores dagplejemor siger hun er et barn fyldt med energi, med et stort temperament.

Pt er det hendes adfærd, som bekymre mig og ikke ved hvad jeg skal stille op når hun får sine vredesudbrud eller om det bare er alderen pt. Vi har prøvet både at være forstående, men også at sætte grænser for hvornår et nej, er et nej.

Hun er stadig ekstremt glad for sin sut, og vi har visse kampe med den også. Hun får nogen helt nedsmeltninger hvis hun ikke har den.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce