Annonce

Annonce

Brev:

8-årig kommer ind til mor og far om natten


15. februar 2024

Kategori:
Alder:
8 år, 7 mdr.

8-årig kommer ind til mor og far om natten

Kære Helen.

Jeg skriver da mig og min mand ønsker at få dobbeltsengen tilbage!

Vi har en datter på 8 og en søn på 5. Vores datter kommer hver eneste nat. Vi har forsøgt med et afkrydsningsskema hvor hun fik en gave når hun havde sovet i sin seng 1 uge, det virkede ikke.

Vi har prøvet 2 nætter hvor vi fulgte hende tilbage og lagde os på en madras på værelset til hun sov, 1. nat kom hun 2 gange, 2.nat 3 gange og så kunne vi ikke undvære mere nattesøvn.

Når hun sover ude er der ingen problemer, hun vågner stadig om natten, men tænker ”der er ingen mor og far jeg kan gå ind til, så jeg lægger mig til at sove igen” har hun fortalt.

Jeg lægger ikke altid mærke til at hun kommer ind i til os og kravler op. Vi har prøvet en periode ...


Annonce

... med en madras på gulvet og aftale om at hun skulle sove der, det virkede en kort periode, så var hun op i sengen igen.

Hun er en følsom pige der elsker trygheden ved at være tæt på os. Hun falder selv i søvn på eget værelse, men har ofte svært ved at falde i søvn, da hun kan komme i tanke om alverdens problemer og dårlige oplevelser ved sengetid. Hendes værelse er tæt på stuen og der er altid lidt lys når hun skal sove, hun sover ca 5 meter fra soveværelset. Vi har en vane med at når børnene er alene (den ene bliver passet ude) må de gerne sove hos os, men måske er det bedst at gå væk fra den hvis vi skal have dem til at sove igennem på eget værelse?

Jeg glæder mig til at høre hvad du foreslår.

Med venlig hilsen
De trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. december 2025 | Opdragelse | 7 år, 4 mdr.

Forsigtig og bekymret pige

Kære Helen Vi er en familie på fire med mor, far og to skønne børn på 7 og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce