Brev:
Dagsrytme til 6 måneder

Hej Helen
Jeg håber du vil kunne hjælpe mig lidt med et bud på en dagsrytme. Alle bøger / artikler tager udgangspunkt i børn der sover til en 8 tiden og en formiddagslur ved en 9.30 tiden
Men pigerne og storebror står altså op og begynder dagen 5.45/6.
De skal i vuggestue når de er 8 måneder og det stresser mig vildt i forhold til mad! Nå men de står op 5.45 ca som om de kender klokken. De vil skulle være afleveres 6.30 sammen med storebror så det er egentlig fint nok.
Får morgenflaske 6.30 ca
Puttes til lur ca kl 8 og sover 3 timer ...
... og så vækker jeg dem. Synes det er en lang lur
Kommer op for en lille flaske og en halv times tid efter grød
Så en flaske til at sove op 2 timer efter vågentidspunkt
Sover her 2-3 timer og så er klokken omkring 15.30/16
Får en lille flaske og kl 17.30 får de aftengrød / grøntsagsmos
Kl 19.30 puttes de til nat med en stor flaske og sover indtil mellem 23-01 hvor de igen får en stor flaske og sover så til 5.30-5.45
Men maden. Hvordan pokker skal det begynde at flettes ind synes de klatspiser meget.
Hvad tænker du?
Bedste hilsner
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Kogt-vands-klude
Kogt vands klude er et gammelt husmoderråd til røde barnenumser.
Princippet er at man tager noget blødt bomuldsstof f.eks. stof fra et gammelt forvasket lagen og klipper nogle firkantede stykker, som passer til at lægge på barnets numse.
Stofstykkerne koges, afkøles og vrides og lægges på og mellem barnets baller, der hvor barnets hud synlig er generet af syren fra afføring og urin. Du kan gemme de kogte klude i en lille bøtte med lidt kogt vand, som du har stående...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






