Svar: Vitaminpiller til børn
Kære mor
Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring vitaminer :)
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at D-vitamin gives som dråber indtil 18 måneder, og derefter evt. som en multivitaminpille. De skriver dog også, at det som udgangspunkt ikke anbefales at tilbyde børn multivitaminpiller i stedet for d-dråber og slet ikke efter 2års alderen, da børn i denne alder bør få dækket deres behov for vitaminer og mineraler gennem kosten.
Om du vil begynde at tilbyde din dreng en multivitamintablet dagligt må derfor afhænge af, hvordan han spiser, og hvis han spiser efter de officielle retningslinjer og får varieret kost, drikker mælk osv. så burde han få de næringstoffer, som han har behov for - og det eneste du bør give ham er således d-vitamin.
Når børn skal have d-vitamin, så skyldes det at solen i Danmark ikke er stærk nok om vinteren til at der dannes d-vitamin i huden, og vi få kun begrænsede mængder d-vitamin gennem maden. Derudover, så opholder små børn sig ofte i skyggen, har ofte solbeskyttende tøj, solcreme osv. på, som naturligt gør, at mængden af d-vitamin, der optages gennem huden bliver mindre.
Derudover så kan overdosering af kosttilkud, herunder vitaminer, være farligt for børn og hvis du f.eks vælger at give din dreng en multivitaminpille, så skal han ikke have d-dråber ved siden af.
Anbefalingerne er som følger:
- Børn skal have d-vitamin tilskud hver dag indtil de fylder 4 år. Børn, som er fyldt 4 år skal have et dagligt d-vitamintilskud fra oktober til april, sammen anbefaling gælder også for voksne.
- Jern sikres ved at give børn en jernholdig kost, og ikke lade dem ...
... drikke/spise mere end den anbefalede mængde mælk/mælkeprodukt om dagen. Det vil sige ca. 350 til max 500 ml mælk dagligt for din dreng. Drikker barnet får meget mælk eller spiser for meget yoghurt, giver det ofte en ensidig jernfattig kost.
- Børn med mælkeallergi har behov for et ekstra calciumtilskud dagligt
En varieret kost sikrer barnet de næringsstoffer, som barnet har behov for:
A-vitamin: Lever, smør, gulerødder, æg, majs, mangofrugt
B1-vitamin: Svinekød, fuldkorn.
B2-vitamin: Mælk, kød, kornprodukter.
B6-vitamin: Kød, fjerkræ, brød, kornprodukter, mælk.
B12-vitamin: Kød, indmad, fisk, æg, mælk.
C-vitamin: Frugt, grønt.
Calcium: Mælk, ost, broccoli, spinat, bønner, kål.
D-vitamin: Fede fisk, kød, ved solpåvirkning af huden.
E-vitamin: Madolier, nødder, frø, fisk, torskerogn, grønkål, æggeblommer.
Folsyre: Lever, bælgfrugter, brød og kornprodukter, frugt, mælk.
Jern: Kød, indmad, broccoli, spinat, kornprodukter.
Jod: Fisk og skaldyr, mælk, jodberiget salt.
Zink: Kød, mælk, ost, fuldkornsprodukter.
Vælger du at købe multivitaminpiller, så er det vigtigt, at du vælger piller uden BHT ((butyleret hydroxytoluen) E321.) Det vil fremgår af indholdsfortegnelsen om vitaminpillerne indeholder dette. BHT er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Du bør også vælge vitaminpiller, der er pakket på en måde, hvor din dreng ikke selv kan åbne pakken/bøtten og få fat i pillerne. Bøtten skal være børnesikret. Og så skal vitaminpillerne være beregnet til børn fra 1 år. Det er ofte en god idé at købe tyggetabletter, som kan knækkes i mindre stykker.
Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











