Annonce

Annonce

Svar: Kogt vand i flaske


19. august 2023

Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Oscars mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål :)

Hvis du er sikker på, at din dreng får sit behov for modermælkserstatning tilstrækkeligt dækket - og det tænker jeg, at du er opmærksom på - så sker der ikke noget ved, at du giver ham lidt kogt vand om aftenen, hvis du oplever, at det giver ro og mindre gråd.

Da han får flaske, så ved du præcist, hvor meget modermælkserstatning han drikker og dermed også, om han når sit udregnede behov. Da han er 2 måneder gammel, så skal du regne med, at han har brug for ca. 160 ml pr. kg. han vejer i døgnet. Det betyder, at hvis han f.eks. vejer 5.5 kg, så vil hans døgnbehov være ca. 880 ml. Hvis han drikker dette, så sker der ikke noget ved, at du f.eks. giver ham lidt kogt vand ud over det vanlige indtag af mælk.

Drikker han mindre end sit udregnede behov, så skal du derimod passe meget på med at tilbyde ham kogt vand. Der er ingen næring i kogt vand, og det kan fylde op i maven og dermed fjerne pladsen til den egentlige mad (mælk), som er nødvendig for ham, for at han vokser og trives, som han skal.

Du fortæller, at han drikker sin flaske med ca. 3 timers interval, og det lyder derfor som om, at han får, hvad han har behov for af mælk. Måske har han lidt maveuro om aftenen, måske er ...


Annonce

... han fyldt op med en masse stimuli, så han bliver lidt ekstra ked af det - og det kan derfor godt tænkes, at bare 25 til max 50 ml kogt vand vil hjælpe ham - især hvis du så også giver ham en sut og derefter måske putter ham. Det lyder for mig som om, at det måske ikke så meget er mælk/væske, han har behov for, men måske mere hjælp til at koble fra og finde roen, og her kan sutten også være en rigtig god hjælp :)

Vær opmærksom på, hvor mange stimuli han får i løbet af dagen. Det kan være en god idé at lade ham sove udenfor i barnevognen eller måske stå afsides i soveværelset, imens resten af familien er i stuen, så han sover lidt på afstand af jeres uro.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det kan også være en god idé at I ikke har tv, radio eller lignende til at køre i løbet af dagen, da det også vil kunne give unødige stimuli, fordi han ikke kan lukke af overfor alle lyde endnu.

Og så er det naturligvis også en god idé at overveje, hvor meget I tager væk hjemmefra, eller måske har gæster - når han græder meget om aftenen, så kan det også være tegn på, at nogle af jeres aktiviteter måske skal sættes lidt ned... Måske er han, som du også selv skriver, bare rigtig træt, måske overtræt:)

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre - fortsat held og lykke med ham:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce