Annonce

Annonce

Brev:

16 måneder vil ikke gå


4. august 2023

Kategori:
Alder:
16 mdr.

16 måneder vil ikke gå

Kære Helen

Et spørgsmål mere herfra, der sker mange ting for tiden.

H er 16 måneder og kan gå lidt, men nu vil han ikke. Til en smule frustration for hans forældre, der gerne vil have ham op og gå snart, for vi er trætte af at bære ham :). Man tager jo tingene i sit eget tempo, men gad vide, hvad man kan gøre for at motivere ham, når nu han egentlig godt kan, og sikkert hurtigt kunne blive bedre, hvis han øvede sig, men han bare ikke rigtig vil?

Lidt baggrundsviden:

Vi har været fulgt ved fysioterapeut siden H var fire måneder, fordi han havde favoritside, og han er det, man kalder et 'blødt barn', så han har lidt ekstra bløde led. Han har aldrig været meget bagud motorisk, men lidt langsom på grund af de bløde led. Han lærte at krybe, da han var 7 måneder, men kom først op og kravle omkring 11 måneder.

Han har kunnet rejse sig op og gå rundt ved møbler og mellem møblerne i flere måneder. Han kan nu også rejse sig op frit på gulvet, han kan stå og gå på knæene, han kan gå med gåvogn, og han kan gå når vi holder hans hænder. Vi er blevet afsluttet til fys og skal først til opfølgning igen, når han er 18 måneder.

H har også taget sine første skridt selv her i ferien, men nu har han droppet det igen og har ikke længere lyst til at prøve at gå.

Han er godt med udviklingsmæssigt på andre fronter. Finmorisk går det fint med at spise selv med ske ...


Annonce

... og gaffel, han kan også drikke selv af kop (dog ikke helt uden at spilde :)), prøver at bygge klodser, tegne, lægge lidt puslespil osv., og han kan samle meget små ting op. Han er rigtig god til at snakke; det er helt klart der, han har sit fokus.

Jeg prøvede at tælle, hvor mange ord, han bruger, og det er i hvert fald over 20 ord. Han lærer nærmest et nyt ord hver dag, og forstår endnu flere.

Nogle har sagt, at når børn har meget fokus på én ting, så kan de være mindre motiveret til at lære andre ting. H er bare altid glad for at lære at snakke, han elsker at læse bøger og pege på alting, når vi er ude. Jeg tror med andre ord ikke han kommer til at holde pause fra at forbedre sit sprog for at fokusere på noget andet.

Han har også altid været meget forsigtig. Selvom han kravler rundt på alting, så gør han det meget forsigtig og kontrolleret, og han falder nærmest aldrig. Måske synes han, det er for skræmmende at prøve at gå selv, og vil gerne være mere sikker; men så skal han jo også øve sig. Måske kan han heller ikke rigtig se fidusen ved det, når han er så god til at kravle.

Har du nogen erfaring med børn der ikke rigtig vil gå, selvom de egentlig kan? Og hvad kan vi som forældre gøre for at hjælpe ham og motivere ham?

Vil jo nødigt presse ham, da det nok kan have modsat effekt, men tror også han skal have et lille skub.

Mange hilsner
Mor til H

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tommelfinger - sutte på

Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.

At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce