Annonce

Annonce

Brev:

Vedr. søvn, afføring og tænder?


26. juli 2023

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Vedr. søvn, afføring og tænder?

Hej Helen,

Så er jeg tilbage med et nyt spørgsmål. Denne gang handler det ikke om rytme, for den har vi heldigvis helt styr på. Min datter sover nu (efter eget valg) kun én lur om dagen, og vores rytme er heldigvis ret stabil.

Til gengæld er der de sidste uger sket en ændring i hendes afførings- og søvnmønster.

Hendes rytme er lige nu sådan, at hun oftest vågner et sted mellem 6 og 7 om morgenen og sover sin ene lur ved 11-tiden. Den varer mellem 1,5 og 2 timer, og så kommer hun i seng kl. 19/20.

Nætterne er desværre blevet lidt noget rod. Hun vågner flere gange og græder højt (hvilket hun ikke har gjort i maaaange måneder) og er meget svær at få videre i søvnen, selvom hun ret åbenlyst gerne vil og er mega træt.

Vi havde ellers fået hendes afvænnet vuggeri, men den sidste tid har hun haft behov for det igen, og har brug for at være i favn, og det er dermed sådan vi får hende til at falde i søvn om aftenen. Det er også den eneste måde, vi kan få hende til at falde i søvn igen om natten, hvilket er okay, men det tager rigtig lang tid.

Det er sket flere gange, at hun har opvågning kl. 5 og har her meget svært ved at ...


Annonce

... overgive sig til søvnen igen. Hun falder relativt hurtigt i søvn i favnen, men vågner og græder så snart, vi lægger hende igen.

Jeg mistænker lidt, at hendes lidt skæve søvn kan skyldes tænder/ondt i maven. Hun har pt. fået sine fire første tænder, og jeg ved jo derfor, at de kan være på vej. Hendes afføring har den sidste tid ændret sig meget fra at være ret hård til nu at være ret tynd.

Vi er opstartet d-dråber (fast) igen efter en pause, fordi hun fik så meget forstoppelse af det. Vi bruger dråber med mælkesyrebakterier netop for at skåne maven, men kan det være dem, der nu har den modsatte effekt for hende? Eller kan det også være pga. tænder?

Når hun vågner om natten prutter hun meget og der lugter tit ret råddent derinde, uden at hun har lavet noget. Det har hun tilgengæld ofte om morgenen, når hun vågner rigtigt. Og så vidt jeg ved, så arbejder tarmene også mest sidst på natten, og kan det så være grunden til, at det altid er her, hun vågner?

Beklager det lidt rodede spørgsmål, men jeg er selvsagt lidt bekymret over hendes ændrede adfærd og mønster, da det er tydeligt for mig, at der er "noget galt".

Håber du kan hjælpe mig.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce