Annonce

Annonce

Svar: Meget morsyg pige på 15 mdr.


13. november 2005

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Susanne

Det er naturligt at børn i forskellige perioder af deres liv vælger den ene forælder frem for den anden. Det kan skifte alt efter barnets alder og alt efter forskellige situationer.

Det er naturligt at det ofte er mor, som foretrækkes af små børn, fordi det ofte er mor, som har ammet og har være hjemmegående og derfor har haft medst tid sammen med barnet. Far kan dog være en lige så god omsorgsgiver som mor, så hvis rollerne var byttet om, ville det være det samme:o)

I forhold til jeres datters alder, så skal det naturligvis være en balance. Hvis hun bedst falder til ro, når det er mor der putter til natten, så lad mor have denne rolle, så det hele foregår så fredeligt som muligt. Hvis hun finder mest trøst ved mor, når hun slår sig, så trøst du. Jeg er ret sikker på at hvis ikke du var der, så ville hun søge far, fremfor andre familiemedlemmer.

Men det er dog også sådan at hun jo skal lære at håndtere sine følelsesudtyk og generelt vokse op med at have det godt med sine omgivelser. Derfor skal I ikke ...


Annonce

... nødvendigvis lade jer rive med af hendes irritabilitet/gråd, men prøve at bevare roen.

Hvis hun f.eks. slår sig og er sammen med far i stuen og du er i køkkenet, så lad far trøste. Far skal ikke med det samme overbringe hende til mor, for far kan lige så godt trøste som mor kan.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Prøv også at sætte ord på, når far står med hende og hun vil over til dig. Selv om hun endnu ikke selv har så meget sprog, så forstår hun alligevel en del. Prøv derfor at sige direkte "Du skal nok komme over til mor, jeg skrælder bare lige guleroden først" eller hvad du nu er igang med. Så du vier hende at du ved hvad hun vil, du smider bare ikke alt hvad du har i hænderne.

Prøv også at lade far være mere alene med hende, så de to får noget tættere sammen. Lad dem tage i skoven, på legepladsen, på biblioteket sammen, så de stille og roligt opbygger noget, som du ikke er en del af. Det vil gøre at hun også begynder at søge far mere.

Fortsat held og lykke - og jeg tror bestemt ikke at jeres datter får traumer af det:o) Hun lyder som en fin pige:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce