Brev:
Far på barsel - 7 mdr.

Hej Helen,
Så er jeg tilbage. Dine gode råd har gjort en stor forskel herhjemme siden mit sidste brev, så tak for det.
Vi er nu begyndt at se en tydelig rytme på vores nu 7,5 måned gamle datter. Grunden til, jeg skriver til dig nu, er at hendes far går på barsel fra mandag og fire måneder frem. Her drømmer jeg om hjælp til at lave et skema for hendes dag, så både søvn og mad rammer de helt rigtige tidspunkter, og vi fortsat kan have en forudsigelig hverdag (så meget, som man nu kan med en baby).
Min datter havde i en længere periode stået op kl. 5 om morgenen, men det fik sommertid ændret på! Nu står hun op et sted mellem 6 og 6.30, hvilket vi sætter stor pris på. Derudover er hun for nylig kommet på eget værelse, og det kører bare med max én opvågning om natten.
Derudover sover hun lige nu tre lure i løbet af en dag, og får 3-5 måltider. Jeg har i et stykke tid ikke ammet i det tidsrum, jeg skal være væk på arbejde, og det har fungeret fint. Hun tager ikke flaske, så vi tilføjer MME til hendes grød og mos.
Vi har erfaret, at hun har behov for ca. 13 timer i døgnet. Det er det hun konsekvent sover, og virker i trivsel med dét.
Kl. 6/6.30: Vågner og ammes.
Kl. 7/7.30: Får morgenmad. Grød med MME samt vand af kop.
Leg, hygge mm.
Kl. ...
... 8.30: Får en smoothie eller lignende, for at holde hende i gang. Jeg forsøger at ramme kl. 9 til vores lur. Her ammes hun inden.
Sover cirka 1,5 time.
Kl. 10.30: Får formiddagsmad. Her kører vi BLW og giver alt fra french toast, bananpandekager, butterdejstwistere samt lidt grønt og/eller blød frugt. Hertil frugtmos.
Leg, hygge mm.
Næste lur forsøger jeg at ramme omkring kl. 13. Her kan jeg så blive i tvivl, om måltidet inden skal lægges anderledes, da der jo ellers er mange timer til det næste.
Kl. 12.30/13.30: Næste lur. Denne varer oftest omkring 1 time.
Kl. 14.30: Får en portion grød eller mos med MME. Evt. lidt frugt eller grønt. Altid med vand til.
Leg, hygge mm.
Sidste lur ligger et sted mellem 16 og 17 afhængig af de tidligere lure. Denne varer mellem 30 og 40 minutter.
Før sommertid fik hun aftensmad 17.30, så jeg havde tænkt, at jeg ville ramme 18.30 nu. Hun er dog allerede så sulten 17.30, så her får hun selvfølgelig aftensmad. Dette er enten det samme som os (tilsat MME) eller grøntsagsmos med kød.
Sengetiden er lige nu mellem 20 og 21, hvilket vi også prøver at trække så lang tid som muligt, så stå-op-tidspunktet ikke rykkes til 5 igen.
Hun vågner lige nu max 2 gange om natten, og her ammer jeg.
På forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






