Annonce

Annonce

Brev:

Mayday; vi er trætte!


11. november 2005

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Mayday; vi er trætte!

Hej Helen

Så er vores Emma blevet 9 1/2 måned og vi kæmper med hende om natten, typisk efter kl. 01.00. vågner vores lille prinsesse og så ellers med en times interval. Det eneste der får hende til at sove er at amme. Mor er ved at være godt træt, da det har stået på groft sagt siden hun blev født. Skal lige siges at vi putter hende i sin egen seng, men hen på morgenen, når mor er helt kvæstet, tager vi hende over til os og så er der ro, så sover hun tilgengæld til kl. 8 halv ni, fordi hun har sovet så afbrudt hele natten og det ødelægger vores rytme om dagen med hendes lure.

Men for at gøre en lang historie kort, som fortalt før, har hun lidt meget af børneeksem, vi er flyttet til England da Emma var 3 mdr. osv osv....Hun har med 9 mdr. allerede 8 tænder, så det har også holdt hende vågen, tror vi.?

Vi gav hende en hjemmelavet "kold" tyrker med at sove og det ...


Annonce

... virkede på 4 dage, nu har vi været hjemme i Dk og det er gået lidt i ged igen. Hun vil heller ikke spise meget om dagen, hvilket er klart når hun spiser en del om natten. Giver Emma det vi spiser og et par mellemmåltider, samt vand og sødmælk af kop. Gerne øllebrød eller havregrød om morgenen, nogen andre forslag?

Vi vil frygtelig gerne bede dig om et tip til hvordan vi får Emma til at sove igennem nu. Da hele familien trænger til at sove. Vi har tilbudt hende såvel vand, mælk og sut om natten, men uden held. Det næste du nok forslår er at farmand tager over et par nætter, men hva gør vi, for han bliver så ked og frustreret når hans lille blomst græder så meget og længe og intet hjælper?

Håber at du kan give os et lille energipift, så vi kan komme videre!

Tusind tak for dine altid gode og dejligt anvendelige svar.

Kærlig hilsen
Louise og Carsten, Emmas mor og far!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce