Annonce

Annonce

Brev:

Faste madvarer og tygning


16. marts 2023

Alder:
8 mdr.

Faste madvarer og tygning

Kære Helen

Lillebror vil rigtig gerne prøve vores mad, f.eks. kartoffelbåde, som du tidligere har anbefalet til hans alder, men hans kløjs hele tiden i dem. De sidder fast i halsen.
Han prøver at sluge alt for store bidder, og det er bliver lidt stressende at lade ham sidde med kartoffelbåde i hånden.

Han kan godt klare avokado, der glider nemmere ned i halsen, og faste brødskorper, men er slet ikke interesseret i at spise f.eks. banan, dampet broccoli, dampet gulerod eller appelsinbåde, så udvalget er lidt begrænset. Sidsnævnte moser han bare i hænderne og smatter ud over bordet. DET er sjovt.

Skal vi ...


Annonce

... bare vente lidt med bagte kartoffelbåde til han bedre kan finde ud af, at maden skal tygges lidt mere inden den sluges, eller er der andre madvarer, han selv kan spise med mindre risiko?

Han kan endnu ikke selv få fat i maden med pincetgreb, hvis vi skærer den i mindre mere mundrette stykker.

Grovmotorisk er han godt med - sidder selv, kryber i overbevisende stil, stiller sig op med støtte fra et bord el. lign., klapper (ad sig selv :-)), slår objekter mod hinanden og prøver at klatre op og ned af "forhindringer".
Han siger baba og dada og eieieiei (når han har ondt i gummerne).

Med venlig hilsen
Maria Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce