Annonce

Annonce

Svar: Ammekampen


9. november 2005

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Emils mor

Problemstillingen er svær at klare gennem en brevkasse, da jeg ikke kan se, hvad der sker hos jer. Hvor er din sundhedsplejerske henne?

Jeg vil rigtigt gerne støtte dig og jeg vil gerne kæmpe for amning sammen med dig, hvis det er det du ønsker. Jeg har det dog også sådan at amning er godt, men jo ikke for enhver pris og derfor vil jeg også gerne støtte dig i at give flaske, hvis det er det du ønsker.

Din dreng er 5½ mdr gammel og du har kæmpet for amning længe. Jeg synes det er utroligt flot at du ikke har givet op endnu og du skal klappe dig selv på skulderen for det du har gjort. Det er super flot.

Samtidig må du også godt sige til dig selv at flaske måske skal være vejen frem og at du ikke bliver en dårligere mor, hvis du giver flaske. Moderfølelsen sidder ikke i brysterne, men bagved - i hjertet!

Jeg anbefaler flaske fordi din drengs mælkebehov fortsat vil være stort fra nu af og til han er 9 mdr gammel. Hvis du stopper amningen, vil det derfor være problematisk at få ham dækket ind uden flaske. Han har ikke godt af yoghurt. Når han bliver 6 mdr gammel kan han tilbydes sødmælk af kop, men det er i meget begrænset mængde. Sødmælk kan også gives i maden, f.eks. hvis du laver kartoffelmos på sødmælk til hele familien, så kan I alle spise det samme. Hvis du giver ham yoghurt er jeg bange for at han risikerer at få for meget. Det er hovedsageligt mængden af protein, som er problematisk, da det kan beskadige hans nyrer.

Det store spørgsmål er ...


Annonce

... så, hvordan du lærer ham at tage flaske og umiddelbart tænker jeg at det kan være en fordel hvis det i første omgang ikke er dig, der prøver, da du forbindes med amning.

Dernæst kan det være en mulighed at du malkede lidt af din egen mælk ud, så smagen var den samme.

Når han får flasken, så skal flaskesutten peje op mod ganen og den skal være forholdsvis langt inde i munden. Det kan være en fordel at holde så langt nede på flasken at man kan berøre hans kinder samtidig.

Det kan være en god idé at klemme lidt mælk ud af sutten, så han kan smage at der er noget at komme efter og alternativt at give ham lidt mælk på en sprøjte inden og måske 'imens', så han får noget mad og derfor har lidt mere tålmodighed. Køb en 10 ml sprøjte, træk mælken op og hold sprøjten ved munden. I begyndelsen kan du sprøjte lidt ind i mundvigene, men efterhånden vil han sikkert selv kunne trække stemplet i bund, hvis du placerer sprøjten midt for munden.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Teknikken med sprøjten kan måske også virke i forhold til din amning.

Tilsidst vil jeg lige sige at din dreng måske bliver vred ved brystet fordi din mælkeproduktion nu er nedsat. Han har således ikke tålmodighed til at vente på at mælken kommer. Netop dette kunne også være positivt i forhold til flaske, fordi mælken her kommer hurtigt.

En måde at sikre ham mælk på i overgangsperioden er ved at lave grød og mos på modermælkserstatning og ikke kun vand. Jeg håber dog at I får teknikken med flaske lært :o)

Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ufrivillig natlig vandladning

Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.

1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.

2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

1000 tak for dit svar. Jeg blev meget glad for at læse dine kommentarer vedr. min "dårlige samvittighed" over at have sendt Caroline i vuggestue da hun blev storesøster. Det lettede virkeligt.

Carolines mor


Annonce