Brev:
Ost, Nødder og Hørfrøolie

Hej Helen.
Vi vil gerne at vores datter skal leve vegetarisk og derfor er vi naturligvis optagede af hvordan hun får dækket sit behov for B12, jern og protein. Hun bliver ikke længere ammet (da jeg havde problemer med dette) men får MME.
Jeg har svært ved at blive klog på hvornår hun må få ost. Smøreost er nævnt i sundhedsstyrelsens guide i forbindelse med introduktion af rugbrødsmadder, men må hun gerne få findelt/revet ost allerede nu? Det for at tilføre protein og B12.
Jeg har også svært ved ...
... at finde ud af om det er ok at give findelte nødder og mandler da der er forskellige svar på dette hos hhv sundhedsstyrelsens bog (Mad til små - fra mælk til familiens mad) samt på sundhed.dk. Jeg vil gerne give nødder pga jern, zink og protein men kan se at sundhed.dk skriver at det frarådes grundet risiko for allergi.
Jeg går ud fra at finddelte frø (græskar, og i begrænset omfang solsikke og hørfrø) er ok.
Endelig vil jeg spørge om du mener at hampe- samt hørfrøolie er ok?
Mange hilsener
en mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Mekonium - den første afføring
Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.
Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




