Brev:
Amning som vinden blæser

Kære Helen
Dejlige lillebror vil gerne die ofte om natten. For ofte til, at mor kan få nok søvn.
Han har haft lange perioder, hvor han blev ammet hver 3./4. time om natten. På det seneste vil han imidlertid gerne die kl 22, kl 1/2, kl 3/4 og kl 6. Pyh ha. Han går i seng kl 19. Han bliver 7 måneder den 10. februar.
Han spiser ikke så meget fast føde (max 50 gr pr måltid), fordi han ikke vil have mere. Jeg tilbyder ham 3 måltider lige nu, fordi han på ingen måde er interesseret i grød om morgenen - heller ikke efter de nætter, hvor han kun dier hver 3./4. time.
Lige nu er han forkølet, og tand nr. 2 er på vej op - at dømme efter gnaven i fingre, legetøj og savlen. Og så vågner han meget tit og vil kun sove igen, hvis han bliver ammet.
Han ...
... sover også meget lidt om dagen. Formiddag: 30-45 min. Middag: 1 time. Eftermiddag: 45 min - 1.5 time (1.5 time, hvis han bliver rullet rundt i barnevogn, vel og mærket).
Han vågner ofte med et hyl af den anden verden - også selvom vi som regel putter ham, inden han er helt faldet i søvn.
Vi er startet på indkøring I vuggestuen, hvor han storcharmer hele bundtet - men søvnen og den hyppige dien var allerede startet inden da.
Del gerne dine tanker og måske forslag med mig. Skal jeg f.eks. tilbyde ham vand om natten, når han vil die hele tiden? Han bliver tosset, hvis jeg bare giver ham sutten. Og da jeg er træt, giver jeg efter og ammer ham.
Ud over ovenstående er han er glad, energisk, social og meget smilende baby.
Kærlig hilsen
Maria Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





