Annonce

Annonce

Brev:

Reagerer ikke på sit navn og vil ikke lege med andre


29. juni 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Reagerer ikke på sit navn og vil ikke lege med andre

Kære Helen

Jeg har brugt din postkasse meget i hele min søns liv. Han er nu 2 år og 2 mrd. gammel. Jeg er meget bekymret for hans udvikling, hvorfor jeg skriver til dig. Han er donorbarn og jeg er solomor, hvilket jeg umiddelbart ikke betyder noget, men jeg ville informere om det for en god ordens skyld.

Min søn er for en måned siden startet i ny institution, som er en god institution. Det var hårdt for ham den første uge, men allerede anden uge gik det bedre, og efter 8 hverdage var han kørt ind i institutionen.

Min bekymring går på, at han ikke rigtig reagerer på sit eget navn, og han ikke interesserer sig for andre jævnalderen børn. Derudover kan jeg ikke få ham til at fortælle om, hvad vi oplever sammen, eller hvad han har oplevet i vuggestuen eller sammen med sin morfar. Derudover gider han ikke blive inde på stuen i vuggestuen, men vil hellere ud på legepladsen og lege i sandkassen - alene. Det bekymre mig.

Motorisk er han meget modig og langt fremme, han gik da han var 11 måneder, han løber og kan næsten hoppe nu. Han kan sige rigtig mange ord, og sammensætte sætninger som "Hesten spiser gulerod", "Der er mange biler" og "Mig fang, børste" (figur fra minisjang). Han fortæller, når han er sulten eller tørstig ved at sige det som han gerne vil have, som "mælk" eller "spise". Han kan farverne og kan tælle til 20, og jeg har talt både biler og træer med ham, så lige pt. tæller han alt. Han leger med alt sit legetøj, og læser mange bøger.

Når jeg laver sjov med ham, synger en sjov sang eller fjoller, så griner han meget. Han bliver hurtigt tryg ved voksne og vil gerne lege med dem. Han kommer og henter mig eller en anden voksen ved at tage dem i hånden og sige "kom". Han siger også nogle gange "hej" til ...


Annonce

... fremmede. Når vi går tur peger han på alt det vi går forbi og fortæller, hvad det er. Og endelig er han meget glad for at kramme og lege forskellige tumlelege, hvor vi f.eks. svinger rundt. Hans øjenkontakt er nogenlunde, ikke meget god. Men han ser på mig, når han beder mig om noget. Men kan sagtens lege i sit eget univers i lang tid uden at henvende sig til mig. Jeg kan ikke kalde på ham med hans navn, men hvis jeg siger "hay" eller "halooooo", så reagerer han for det meste.

Jeg kan godt se, når jeg skriver det, at han kan mange ting, men jeg synes ikke, at han kan følge med de andre børn på hans alder. Især det her med at lege med andre. Jeg prøver at tale om de andre børn, som vi mødes med fra mødregruppen og sådan, men det er ligesom om, at han ikke forstår, hvad jeg siger. Vi har også set på billeder af de andre børn og ham selv, og det er lige som om, at han slet ikke fatter, at det er et menneske, der er på det billede. Han kan sagtens genkende mig, mine forældre og mine venner, når han ser os.

Jeg er meget bekymret for hans udvikling, så jeg spurgte i den gamle institution, da vi skriftede, om de mente, at der var problemer med hans udvikling, og det mente de slet slet ikke, at der var. Men i den nye institution har de spurgt om jeg har fået tjekket hans hørelse, fordi han ikke reagerer på sit navn. Jeg er overbevist om, at hans hørelse er helt fin. Han kan høre en brandbils udrykning lige meget, hvad han er i gang med.

Jeg ved godt, at du ikke kan svare på, om der er noget galt med hans udvikling uden at se ham. Men kan du sige noget ud fra det jeg skriver, og eventuelt noget om, hvordan jeg kan hjælpe ham mht. at reagere på sit navn og lege med andre.

Tak for en god postkasse.

En bekymret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce