Annonce

Annonce

Svar: Putning 9 mdr. gammel


27. oktober 2005

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Connie

Tak for dit brev. Det glæder mig at du har kunne bruge tidligere svar. Det er nogle fine overvejelser du gør dig og det lyder bestemt som om du har tacklet det hele rigtig flot.

Hvorvidt "se-til-metoden" skal bruges her eller om du skal blive siddende afhænger lidt af, hvordan han reagerer. Man kan sige, at hvis det er for meget for ham at du nusser ham, så kan det godt være at det vil være godt at du går, for at komme tilbage efter få minutter. Han lærer på den måde at du stadig er der, selvom han ikke kan se dig, samtidig med at han lærer at sovetid nu engang er sovetid.

Man kan også tale for "se-til-metoden", hvis han oplever det som underholdning og 'nu skal vi lege' at du bliver siddende på værelset. Så er det også bedre at gå.

Omvendt kan det være rart for ham at du er der og sidder hos ham. Ikke nødvendigvis rører ved ham, altså ikke nusser ham, men måske bare giver ham en hånd at holde i eller bare sidder der, så han ved du er der. Nogle børn vil bedst falde til ro på denne måde og lægge sig til at sove stort set med det samme, hvor andre ikke vil kunne sove, hvis man er der. Det er vidt forskelligt.

Det er normalt for hans alder at rejse sig og tumle meget omkring. Netop omkring 9 mdr´s alderen begynder børnene at trække sig op ved ting og bevæge sig mere rundt, og det gør det ofte også i søvne, så man i en periode må ind til dem om natten og hjælpe dem med at blive lagt ned igen.

Problemet er nemlig at de er ...


Annonce

... rigtig gode til at trække sig selv op at stå, men de har ofte svært ved at komme ned at ligge igen.

Derfor kan det være en god idé at du om dagen prøver at øve det at sætte sig ned, altså at du, når han trækker sig op og står ved tingene om dagen, stille og roligt hjælpes ned at sidde. Jo bedre han bliver til dette, jo bedre vil han også selv kunne klare det om aftenen og natten, hvor han er træt eller sover.

Sålænge han ikke helt mestrer det at blive lagt ned og finde ro, kan det være nødvendigt at hjælpe ham og her må du så naturligvis være der og tage dig af ham; men omvendt må du også prøve at gå fra ham og lade ham tumle omkring selv, når han kan finde ud af dette og han vil herefter sikkert godt kunne finde roen med "se-til-metoden".


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Som du kan se er det altså en del af hans udvikling og der er lidt forskellige faser i selve denne fase og dermed ikke noget præcist svar - desværre:o) Du må derfor prøve at vurdere både hvor han er rent motorisk og hvor meget hjælp han har behov for her og også hvad han ellers ønsker - tryghed, berøring, eller som du selv skriver 'uforstyret mulighed for at rode rundt'.

Det er super flot at lægge sig til at sove på 15 minutter, når man kun er 9 mdr gammel og det er naturligvis vigtigt at bibeholde dette. Derfor en balance imellem at være koncekvent, men samtidig have forståelse for det udviklingstrin han går igennem.

Håber ovenstående var det indspark du kunne bruge og rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Kejsersnit (Sectio Caesarea)

Kejsersnit er for nogle kvinder den bedste og eneste måde at føde barn på og det kan foregå akut eller planlagt. De fleste kejsernit foretages efter råd fra læge, men nogle kvinder ønsker også at få foretaget kejsersnit, selvom der ikke er lægelige grunde til det.

Når du føder ved kejsersnit, vil du enten blive fuldt bedøvet eller blive bedøvet med en nål i ryggen og du vil derudover få lagt et kateter op i din blære. Din mave bliver desinficeret og dækket med et sterilt klæde....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce