Brev:
Portionsstørrelser

Hej Helen,
Vi er nu rigtig godt i gang med måltiderne og efter dit fine svar sidst, er der også mad med bid, hapsere, etc. på menuen. Og mor her hviler lidt mere i det, så tak for opmuntringen :)
Min søn spiser generelt som din anbefaling ifht. alder (jvf. din bog og svar på sidste spørgsmål) med 3 hovedmåltider og 2 mellemmåltider dagligt og 2-3 amninger. Indimellem får han også lidt ‘godnat grød’ eller frugtmos, men ikke hver aften. Vand serveres til alle måltider og i løbet af dagen.
Eksempel fra en af dagene denne uge:
Morgen: havregrød med frugtmos, tilsat MME og fedtstof
Formiddag: 1/2 havregrynsbolle med smøreost
Frokost: 1/2 skive brød med smørbart pålæg, grøntsagsmos tilsat MME og fedtstof, 1/2 fiskefrikadelle i bidder.
Ammes inden middagslur
Eftermiddag: frugtmos med MME
Aften: Kylling-delle med grøntsagsmos tilsat MME og fedtstof
Ved sengetid: ammes 1-2 gange inden midnat.
Min søn har en enorm ...
... appetit, og jeg har indtryk af, at han snildt kan spise langt mere, end han får serveret. Han protesterer højlydt, når tallerkenen er tom. Han kan nemt spise mere havregrød end mig til morgen :)
Får han en færdigret i ny og næ, fremstår han slet ikke mæt.
Grød, mos etc. spiser han mindst 2dl af. Brød servers for tiden som 1/2 bolle eller 1/2 skive brød, men der kunne han snildt spise langt mere.
Mit spørgsmål går på, hvor store portioner man skal servere for en dreng på hans alder og børn generelt? Han vejer 9,5 kg og er en lang slank fyr, ikke tynd. Jeg var selv overvægtig som barn og har stadig nemt ved at tage på, hvis ikke jeg er påpasselig ligesom resten af min nære familie.
Jeg er i tvivl, om jeg bare skal lade ham spise, til han selv siger stop, eller om det er fint, at holde fast i portionerne, som de er? Jeg vil nødigt, at han skal døje med overvægt senere i livet, som jeg selv gjorde.
De bedste hilsner
Moren til den madglade dreng
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









