Brev:
Uro om natten - optimering af flaske del 2

Kære Helen
Tak for svaret på mine spørgsmål - jeg har nogle korte opfølgende.
Jeg bør præcisere at vi bestemt synes at han skal spise kød og fisk og tilbyder også dette. Har prøvet lidt blandet fiskedeller og din farsbolle opskrift fra din bog, men som tidligere skrevet har det på ingen måde interesse og det er det jeg mener med, at han ikke får kød.
Mit spørgsmål er derfor - skal vi give han jerndråber tror du når hans primære kost er købegrøden? Nu og senere når mme indtaget går ned? Jeg forventer ikke der skal en stor ændring den næste tid selvom vi prøver hver dag.
Du ...
... spørger om han spiser ost og æg og svaret er nej -i hvilken form ville vi kunne tilbyde ham dette?
Jeg ser ikke at han er i nærheden af at kunne tygge noget. Han vrænger på næsen selv af quinoa flager. Han får om morgenen af og til lov til at slikke en halv tske smøreost og af og til leverpostej, hvilket fint glider ned sammen med et par små tsker a38 fra min skål :) Er det ok?
så svaret på din spørgsmål er, at nej han spiser slet ikke varieret fordi det kun er købemosen der duer. Men vi klør på med at forsøge at snige grønt ned i den.
På forhånd tak.
De bedste hilsner
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
Viden om børn:
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





