Brev:
Skifte børnehave? - 4 år

Kære Helen.
Vi skriver vedrørende vores datter, der lige er fyldt 4 år og et evt. skift af børnehave.
Hun har gået i den samme integrerede institution siden hun var 1 år gammel og har egentlig altid været i trivsel. Vi opfatter hende som en robust pige, der har det rimelig nemt socialt og er godt med på alle parametre.
Situationen er nu den, at institutionen har store problemet med at fastholde og rekruttere kvalificeret personale. Der har været en ubesat pædagogstilling på vores datters stue siden foråret, der har været dækket af skiftende medhjælpere. Efter sommeren har den anden pædagog langtidssygemeldt sig og den faste medhjælper sagt op.
Stuen har derfor de seneste 3 måneder, været dækket ind af skiftende hjælpere og andet personale fra huset. Der er ikke rigtig nogen kvalificerede der søger de opslåede stillinger. Det lykkedes at finde en pædagog. Hun sagde op efter 3 dage og vi kender ikke årsagen. Det er et stort børnehus og vi ved at mange andre institutioner har problemer med at hyre pædagoger, men det er ligesom blevet en ond spiral.
Vi er bange for at manglen på faste stabile voksne, på den længere bane ikke er godt for vores datter eller nogen børn i det hele taget. Vi tænker ikke hun viser tegn på mistrivsel på nuværende tidspunkt, hun vil gerne afsted om morgenen, til trods for at der aldrig rigtig er en voksen at aflevere til. Hun er også glad når vi henter hende. Vi tænker at det primært er båret af, at det er en god børnegruppe og hun har det rigtig godt socialt. Hun er dog begyndt at tisse i bukserne i perioder i børnehaven, selvom hun har været renlig i 1,5 år. Dette kan selvfølgelig skyldes hun ikke kan løsrive sig fra legen og der ikke er nogen der minder hende om at gå på toilettet. Desværre er hun flere gange kommet hjem med bukser med indtørret tis, der ikke er blevet skiftet, hvilket selvfølgelig ikke er acceptabelt og vi venligt har påtalt overfor lederen. Desuden har der været flere episoder, hvor hun har været uden opsyn og f. eks har haft fat i maling med andre børn og de har ødelagt deres overtøj og vinterstøvler.
Hun udtaler selv at der kommer mange nye voksne i min børnehave, spørger til den sygemeldte pædagog mv. Ikke ofte, men ind i mellem.
Legepladsen i institutionen er stor og særligt i ydretidspunkterne mangler der overblik over børnene - også før den nuværende personale situation.
Over de sidste ...
... måneder har der været dialog med lederen og de øvrige forældre og vi har budt ind med alt vi har kunne finde på, for at gøre situationen bedre. Men det er bare nærmest umuligt, når de ikke kan skaffe kvalificeret personale. Derudover er selve organiseringen med til, at børnene udsættes for mange skiftende voksne - måske en ulempe ved at det er et stort børnehus.
Vi oplever ikke der er plads til så meget pædagogisk arbejde og det er mere “gruppen” der er fokus på, fremfor det enkelte barn. Vi ville f. eks gerne have, at børnene fik support til, at løse konflikter, i stedet for ofte at gøre det selv.
Lillesøster går i dagpleje og skal i en lille privat børnehave i løbet af det kommende år, da vi ønsker noget andet for hende. Der er blevet mulighed for, at vi kan få plads samme sted til storesøster på 4 efter jul og rykke hende derefter. Yderligere vil to børn fra hendes nuværende stue også kunne starte.
De to andre børn der er skrevet op og kan få plads, er to børn hun har der rigtig godt med. Der er dog en anden pige, som hun er meget tæt med og nok er den hun leger mest med. Hende ville hun så skulle sige farvel til og det vil afgjort være et tab.
Selvfølgelig kan vi forsøge med legeaftaler ind i mellem, men det er jo ikke det samme. Generelt er det nogle søde børn på stuen, som vores datter har det rigtig godt med.
Og da hun er glad for at gå i børnehave og ikke viser tegn på mistrivsel, er det en meget svær beslutning, som vi har ondt i maven over. Samtidig tænker vi også, at 1,5 år mere i samme kaos, med skift af voksne, umuligt kan være optimalt. Det er jo ikke til at gætte, hvornår de får vendt skuden.
Selvom hun er robust, føler vi ikke at vi tilbyder hende optimale rammer i nuværende børnehave. Det er relationen til de andre børn der gør os i tvivl.
Det er et kæmpe plus at hun vil kunne flytte med to andre børn, vi tager en fælles beslutning med forældrene til de to andre børn. Havde hun vist tegn på ikke at trives, havde det været lettere.
Hvordan vurdere vi, hvad der er det rigtige at gøre?
Og hvis vi beslutter at hun skal et nyt sted hen efter jul, hvordan præsenterer vi hende så for det bedst muligt? Vi vil selvfølgelig præsentere det som noget positivt, men hun vil sikkert ikke synes det er en god ide. Hvordan forklarer vi det uden at tale dårligt om den gamle børnehave.
Mange hilsner
Forældrene der er usikre på deres beslutning
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Downs syndrom
Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.
Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.
Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S






