Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til putterutine og flaskebarn


10. august 2021

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev og opfølgning på mit sidste svar :)

Jeres datter er 6. 5 måned gammel og får kun 4 flasker i døgnet. Samlet ligger hendes indtag på +/-500 ml tilskudsblanding dagligt, og jeg synes det er vigtigt at bibeholde denne mængde. Både for at sikre hende de næringsstoffer, der er mælken, som hun naturligt har behov for, men også fordi det trods alt udgør en vis del af hendes væskeindtag.

Derfor synes jeg også, at I skal finde roen i, at det er okay, hvis hun ofte drikker mest, når hun halvsover. Det er således en rigtig god idé, at du f.eks. før middagsluren giver hende 80 ml i barnevognen og så supplerer med 50-100 ml igen, når hun lige er faldet hen. Det samme om aftenen - det er rigtig fint, at hun drikker 100 ml og puttes, og så får flasken og drikker 80-100 ml ekstra. Det er simpelthen for lidt, hvis hun ikke får det ekstra supplement halvsovende, og jeg synes ikke, at I skal være bekymrede for at give hende mælken på denne måde, det er vigtigere, at hun får sin mælk.

Jeg er dog med på, at I gerne vil væk fra yoga-bolden om aftenen, og det er også en god idé at komme væk fra denne vane. Hun bliver naturligt tungere at sidde med, og det er min erfaring, at I ofte vil skulle hoppe mere og mere voldsomt, for at lulle hende til ro. Og generelt, er det jo en god idé at lære at sove uden at skulle hoppes med ;)

I kan gøre det, at I simpelthen forsøger helt uden bolden, og i stedet putter hende direkte i sengen. Tager en beslutning om, at nu er det slut med yogabolden. Det vil sige, at I stedet for at sidde med hende i favn, hoppe og hjælpe hende til ro der, så puttes hun direkte ned, hvor hun skal sove. Hun må gerne få flasken liggende i sin seng, det er en af fordelene ved at give flaske :) Det er blot vigtigt, at I eleverer hendes hovedgærde, så hun ikke ligger helt fladt. Det kan I f.eks. gøre ved at komme en lille pude eller et sammenrullet håndklæde ind under madrassen i hovedenden.

Hvis det er for stort et skift for hende at komme fra hoppende favn til stillestående seng, så ...


Annonce

... kan I også gøre det, at I forsøger at minimere jeres hoppen. Det gør I ved at holde hende stille, når hun er stille. I kan altså godt sidde med hende i favnen, men det er kun, hvis hun siger noget, at I hopper lidt, ellers så holder I hende stille. På den måde kan hun lære, at hun ikke behøver være i bevægelse hele tiden, når hun skal sove, men at det faktisk er okay også bare at ligge stille :)

Nogle gange kan det også være en mellemvej, at I sætter jer med hende i favn, men undgår yogabolden. På den måde er I sikre på, at I ikke pludselig begynder at hoppe, men I kan stadig vugge hende lidt i armene og på den måde stadig give hende lidt bevægelse og dermed genkendelighed og tryghed, når hun skal sove.

Uanset hvordan og hvorledes, så bør den vuggende bevægelse trappes ud, og det gør I som sagt ved at holde hende stille, når hun er stille og kun bevæge hende lidt, når hun giver lyd fra sig og derefter så stoppe igen. Stille og roligt skal hun så også over i egen seng, hvor I så kan stå ved hende, holde hænderne på hende, og med jeres hænder berolige og betrygge, lulle hende til ro, der hvor hun er puttet.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er vigtigt også lige at nævne, at når man har en datter, der som jeres pige er meget fremmelig motorisk - hun kravler og rejser sig allerede op ved møblerne, og hun er kun 6.5 måned gammel - så vil hun naturligt ofte sove uroligt og vil kunne have ekstra svært ved at overgive sig til søvnen. Det er super dejligt, at hun er så godt med motorisk, men det giver lidt ekstra udfordringer i forhold til søvnen. Hun vil på mange måder have behov for mere hjælp, når hun skal sove, og det er derfor også en del af forklaringen på, hvorfor hun har behov for at få flasken af to omgange, og hvorfor hun f.eks. finder bedst ro ved, at I hopper med hende - ud over, at det naturligvis også er noget hun har lært.

Der er dog nok ingen tvivl om, at det kan være lidt sværere for jer at komme væk fra, netop fordi hun motorisk er så godt igang, som hun er - det kan dog godt lykkes :)

Rigtig meget held og lykke med det projekt :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex

Vedligeholdelse af barnevogn

Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.

For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce